www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electro-acustica Cort Earth 70e


Guest Paul-Sebastian
 Share

Recommended Posts

Guest Paul-Sebastian

In primul rand vreau sa salut toata comunitatea. Sunt nou in grupul chitaristilor si doresc sa ma integrez bine.

 

Acesta este primul meu topic/thread. Please be gentle. :)

 

Am 20 de ani. Sunt pasionat in special de calculatoare si sunt student la Matematica-Informatica la Universitatea Spiru Haret. De aproximativ 5 ani de zile am avut ca hobby, pe langa programarea pe calculator, compunerea de muzica pe soft gen Fruity Loops Studio sau Cubase. Nu m-am bazat pe sample-uri foarte mult ci mai mult pe sintetizatoare software si note compuse de mine, inclusiv baterie/ritm. Prima data mi-a placut pianul dar nu am avut timp sa incep sa-l invat deoarece hobby-ul pentru programare pe PC nu m-a lasat. Acum imi place si mai mult chitara, in mai mare proportie cea acustica. Doresc sa incep sa invat sa cant la chitara acustica, si in curand o sa imi cumpar una (acum am si eu salariu ca muncesc si imi pot permite in sfarsit :)) -- aprox 20 Aprilie.

Vreau niste sfaturi de la persoane care stiu cum a fost sa incepi prima data, poate chiar niste detalii despre cum a fost. Am discutat cu un reprezentat al unui magazin si dupa cerintele mele mi-a recomandat un Cort Earth 70E electro-acustic cu pickup activ. Eu alesesem initial un Yamaha FX310A electro-acustic cu pickup pasiv.

Cerintele mele au fost: un sunet stralucitor (bright), nu prea cald sau mellow, dar totusi nu ultra-bright cum am auzit in niste demo-uri, constructie Dreadnought pt. ca am citit ca are acustica puternica, sa fie full-size, sa fie electro-acustica ca sa pot incerca si ceva distorsionat gen electro-guitar dar si pentru ca o pot conecta la mixerul pe care il am fara sa folosec microfoanele condensator pe care le am si sa fac inregistrari/redari.

Mi s-au dat si niste linkuri: Cort -> http://triola.ro/vid_cort_doza.php si Yamaha -> http://triola.ro/vid_yama_ac.php

 

Cortul are un sunet mult mai clar, mai metalic pe cand Yamahaul e prea mellow parca ar fi chitara clasica cu nylon. Ce parere aveti si ce sfaturi imi puteti oferi? Ajutati-ma va rog acum inainte sa cumpar Cort in caz ca nu e prea stralucit.

 

Preturi: Cort 640 RON, Yamaha 770 RON

Edited by Paul-Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

salut si bun venit!...omule..nu sunt expert da' prima mea chitara a fost un rechin electroacustic..acum vreo 4 ani. Nu stiam ce sunet cautam, ce lemn, ce doze...eram im plop. Oricum ma bucur ca te-ai interesat un pic si ti-ai facut temele..intr-un fel. Ce sa zic..eu as merge cu Cort-ul..are un sunet aparte..nu stiu mellow and stuff. Chestia e ca nu o sa sune la inceput exact cum doresti. Se mai schimba...

...scuze..am debitat prostii..se vede ca azi am scos vinu'

Bafta ! sa iei ceva bun!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul-Sebastian
Oricum ma bucur ca te-ai interesat un pic si ti-ai facut temele..intr-un fel. Ce sa zic..eu as merge cu Cort-ul..are un sunet aparte..nu stiu mellow and stuff. Chestia e ca nu o sa sune la inceput exact cum doresti. Se mai schimba...

Mersi mult omule, orice fel de raspuns m-ar ajuta in stadiul in care sunt. Adevarul este ca sunt un tip mai geeky si imi place sa imi fac temele cum spui tu. :)

Am ascultat cat de multe demo-uri am putut si am citit cat de multe articole si pagini wiki am putut despre chitare, taburi, notatia Helmholtz, desi aici e mai complicat si mai am de invatat. Am si gasit prima melodie pe care vreau sa o invat la chitara, Greensleeves, presupus scrisa de catre regele Henry al VIII-lea al Angliei. Am auzit melodia de multe ori dar pana ieri nu stiam nici cum se numeste, am dat de ea din greseala. M-am pus si am cantat-o la tastatura pe LMMS (ceva gen Fruity Loops dar pe Linux, adica am folosit un instrument sintetizat pe PC) dupa portativul de pe net si mi-a iesit :D.

 

Apropo de mellow :), inseamna moale, melodios, putin grav, trist, si asa mai departe. Nu as vrea sa am o chitara care sa sune numai asa. Prefer sa sune mai bright, adica mai sclipitor, luminos, care te trezeste :).

 

Ce vroiai sa spui cand ai zis ca are un sunet mai aparte Cortul? Ai avut probleme cu ele? Te rog spune-mi pana nu o sa-mi para rau ca am cumparat-o.

 

Partea ca isi va schimba sunetul cu timpul o inteleg; se mai invecheste lemnul, poate o sa schimb si corzile, etc.

 

Multumesc inca o data. Ma mai poate ajuta si altcineva cu astfel de pareri sau sfaturi? Va sunt foarte recunoscator.

 

Paul.

Edited by Paul-Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Apropo de mellow :), inseamna moale, melodios, putin grav, trist, si asa mai departe. Nu as vrea sa am o chitara care sa sune numai asa. Prefer sa sune mai bright, adica mai sclipitor, luminos, care te trezeste :).

Paul.

 

suna relativ bright pentru un dreadnought. nu are bas puternic, dar per total sunetul e echilibrat si versatil (merge la fel de bine la fingerpicking si flat picking). Un mare plus sunt fretii, care sunt finisati mai bine decat majoritatea chitarelor de 300-400 euro. mai multe poti citi si aici: http://www.acousticmagazine.com/index.php?...4&Itemid=52

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

nu te teme,nu o sa iti faca probleme.si cum a spus si dmc...are un sunet echilibrat..nu am apucat decat odata sa incerc unul si mi-a placut sunetul..deci go for it...si nu regreta...

prea multe puncte...

Edited by ciprian_d
Link to comment
Share on other sites

Am si gasit prima melodie pe care vreau sa o invat la chitara, Greensleeves, presupus scrisa de catre regele Henry al VIII-lea al Angliei.

 

Wrong. Asta cu Henric al VIII-lea e doar o legenda... faina, ce-i drept, dar lipsita de suport real. Baiatul era prea ocupat cu decapitarea muierilor ca sa mai compuna si muzichie.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul-Sebastian
Baiatul era prea ocupat cu decapitarea muierilor ca sa mai compuna si muzichie.

 

Bafta.

:) De ce oare i-au atribuit lui melodia atunci?

 

PS - Abias astept data de 20 cand imi comand chitara. Imi poate recomanda cineva o carte buna pentru incepatori?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.