www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi falseaza Mi(gros)


Dementhor
 Share

Recommended Posts

Din start martrurisesc ca nu am mare experienta cu corzi pe electrica, dar pe acustica am intalnit odata un Mi gros care nu suna de nici un fel, tot Belson. :) L-am instalat pe 3 chitari pana m-am lamurit ca au gresit aia ceva la infasurare acolo sau din greseala au bobinat sarma de la balot. :) Era tot belson de electrica, asta foloseam eu pe acustica sa nu mi se mai futa solul la 2 saptamani.

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

aici nu e vorba de falsul : "se plimba bulina cu 1 mm pe tuner" :) ...

 

mircea 19...de ieri pana azi...nu o faceam niciodata din moment ce nu aveam bani :).

 

felixanu' multumesc de intelegere. totusi o sa pun pe ea corzi GHS (din cate stiu eu sunt 450.000 setul). si cine vrea o demonstratie ca va suna la fel...sa vina la dementhor sa se convinga. ... sa aduca si 10.000. in felul asta poate strang bani sa imi iau chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cu tot respectul dar cu 230 iti luai Dean Markley sau Ernie Ball de la mine.

 

Verifica totusi coarda pe alta chitara.

 

PS: corzile care imi ramasesera sunt acum la cristi zapada (daca mai are).

Link to comment
Share on other sites

Bãi, nu mai râdeți de Belson :)

Când au apãrut prin '90 erau manã cereascã! Cine a cântat cu Hora "Gipson" ºtie ce zic...

Ca sfat pentru Dementhor: mi se pare cã dai prea tare în coardã când vrei sã o acordezi. Dacã sunt de calibru mic trebuie sã ai milã de ele... poate reuºeºti sã o stabilizezi cât de cât la momentul acordajului, cã dupã aia o sã cânte tot cum vrea ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Deathwish

mah eu cred k e vorba de tensiunea corzii, si eu patesc asa ceva... desi o acordez calumea, cand dau coarda libera un pic mai tare oscileaza foarte puternic. Problema: e de la chitara!!

Link to comment
Share on other sites

dementhor a identificat problema. cantand cu atata sete in noul guitar rig..care suna bestial. iau placut atat de mult efectele incat a rupt mi subtire.

 

mi subtire rupt...dar transa era prea mare pentru a se opri. asa ca a continuat. observa dupa un timp ca miuu gros nu mai falsa...deloc :) .

 

deci...e de la prostia aia de unde pleaca corzile. se vede in poza. unde teoretic ar trebuii sa fie un tremolo deala vechi. chestia aia se misca...cand s-a rupt mi subtire numai tragea nimeni de el in partea de jos.asa ca mi gros avea stabilitate mai mare pe el. e cel putin o teorie. imi confirma cineva?

 

si o idee cum as putea sa il fixez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Deathwish

naspa dak e de la chitara

zic sa incerci sa schimbi "prostia aia de unde pleaca corzile", sau sa o fixezi in vreun fel... stii? nu ar trebui sa se miste totusi :)

nu vreau sa-ti strici chitara, dar poti sa fixezi aia cu scoci puternic, superglue (la asta nu garantez), etc, chiar dak iti iese zombie.

a mea si asa la ce chestii o supun... :)

 

peseu: buna si tie theodor

Edited by Deathwish
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.