www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Corzi Electro Acustica


 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Ce corzi mi-ati recomanda pt o chitara electro acustica?

Cat mai subtiri si moi. Pretul sa fie intre 30-50 de lei.

 

Chitara e un Fender CD 100CE.

 

Mersi.

 

Daca te uiti pe site-ul Fender la modelul CD-100CE, la specificatii, vei vedea ca in mod normal ti-ar trebui corzi de 0.12-0.53. Daca vrei corzi mai subtiri probabil va trebui sa faci niste modificari la truss rod. Nu stiu sigur, fiindca eu (am un CD-140S) am lasat corzi de 0.12. Nu mi-a fost usor, fiind chitara pe care am inceput sa invat dar cu timpul m-am obisnuit. Eu personal asta as recomanda dar e o problema de preferinte si de cat esti dispus sa te doara degetele la inceput fara sa reusesti sa faci mai nimic. Mai gasesti corzi si de 0.9, .10 si 0.11, cum vrei tu.

 

In general cele mai bune si mai durabile corzi sunt considerate cele Elixir.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Pentru un sunet acustic solid is numa bune corzile de 0.12 sau chiar 0.13 (pentru dreadnoughts). Poti incepe lejer cu 0.11, suna chiar foarte bine pentru unele aplicatii. Alea de 0.10 sunt insesizabil mai moi decat cele de 0.11, in schimb suna sesizabil mai subtire (dupa parerea mea nu suna deloc). Daca iti plac Elixir, atunci e clara treaba. Daca nu, atunci incearca Phosphor-Bronze de la Martin sau D'Addario. Tin destul de mult si redau mai natural sunetul chitarei (din nou, parerea mea). Bafta mare! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.