www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Benu - Incepator Need Help


Guest benu
 Share

Recommended Posts

Salutare rgc! Am descoperit aici un loc dragut unde cred eu ca pot invata multe!

 

Sunt super incepator, mi-am luat chitara (Ibanez v72e) de cateva zile si momentan datorita jobului nu am timp de profesori...prefer sa exersez in casa ca-i patul mai aproape :) . Dar sa trec la subiect: :)

 

M-am apucat de lectiile lui Toni, incerc sa recunosc si sa cant notele de pe corzi si cu ocazia asta mi se "prepara" si mie degetele pentru ceea ce va urma.

Pana acum e totul ok dar astept cateva sfaturi ce ma pot ajuta sa invat corect. NU imi doresc sa invat repede sa cant in parc si sa lesine fetele :) ci vreau sa invat sa cant bine.

 

Prima mea problema ce am descoperit-o ar fi ritmul...imi vine destul de dificil sa cred ca pana cand voi stapani notele voi reusi sa descopar si un ritm...asa ca apelez la voi sa-mi spuneti daca exista exercitii pentru imbunatatirea ritmului.

 

Va urez o zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

e bine ca iti doresti in primul rand sa canti corect.

 

ca sa iti dezvolti simtul ritmului, recomand folosirea metronomului. canta gamele, acordurile, piesele pe bataia acestuia (incepe la un tempo mic, nu e nicio graba) si ai sa vezi ca da rezultate. e putin frustrant, dar merita.

Link to comment
Share on other sites

e bine ca iti doresti in primul rand sa canti corect.

 

ca sa iti dezvolti simtul ritmului, recomand folosirea metronomului. canta gamele, acordurile, piesele pe bataia acestuia (incepe la un tempo mic, nu e nicio graba) si ai sa vezi ca da rezultate. e putin frustrant, dar merita.

 

 

ok... am citit ceva despre metronom...faza e ca e ca sper sa gasesc ceva soft ca 140RON parca nu as da pe el...sau sunteti de parere ca trebuie sa-l am ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Da o raita pe la softuri utile pentru chitaristi, gasesti acolo de toate, gratuite si legale. Deocamdata, daca stai pe langa calculator, ajunge unu' software, ma gandesc.

Link to comment
Share on other sites

ok...am luat un metronom soft si guitar Pro 5.2 ... raman sapt viitoare la acorduri si note si dupa o sa revin cu intrebari referitoare la ritm si alte nebunii ce le voi descoperi pe parcursul incercarilor mele de a produce muzica nu zgomot :) ... app...pentru cei care sunt in aceeasi oala cu mine, adica super super incepatori, poate reusim sa formam un grup de discutii, schimb de id`uri and stuff...ca stiti cum e...cand esti singur e parca mai greu :)

Edited by benu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.