www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Gnx


Guest Gtar

Recommended Posts

Salut!

 

Nu cant de mult timp la o chitara electrica, dar am considerat ca a venit timpul sa-mi mai iau niste gear (pe langa amp si chitara). Am vazut la un prieten un RP 350 si m-a convins sa-mi iau si eu un procesor de efecte.

 

Din ce-am vazut eu, m-as indrepta mai mult catre GNX-uri, dar nu stiu daca sa aleg GNX 4 sau GNX 3000. Imi poate spune cineva care e diferenta? De altfel, daca exista o varianta mai buna, va rog sa-mi spuneti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Conteaza, pentru ca amplificatorul joaca un rol foarte important in crearea sunetului. Sfatul meu e ca pentru blues si rock sa renunti la procesoare (in opinia mea seria GNX nici macar nu este un reprezentant de seama al simulatoarelor) si sa te reorientezi catre o solutie formata dintr-un combo pe lampi, de 5 W - Fender Champ 600 sau Epiphone Valve Jr. - impreuna cu o pedala de overdrive/distorsiune si un efect la alegere (delay, chorus, wah etc.). In felul asta vei avea un sunet pur si real, chiar daca mai putin versatil, fata de sunetul oferit de procesoare.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In primul rand, citeste explicatia lui Cyfer de aici. Combo inseamna ca atat amplificatorul cat si difuzoarele sunt in aceeasi "cutie" - cum e si 15R-ul tau.

Informatii despre Epiphone Valve Jr. gasestio aici, iar despre Champ 600 aici.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult :) dar ceva n-am prins : este un am pe lampi mai bun decat unul pe tranzistori? Ca si calitate a sunetului.

 

Am aruncat o privire pe niste efecte. Am vazut: digitech whammy care m-ar putea interesa, dar tot din lipsa de experienta simt nevoia sa intreb daca se obtine o calitate mai buna cu asa ceva fata de un effect processor.

 

La pedala de overdrive a fost mai greu sa aleg :) Imi poate spune cineva daca BossOD-3 OverDrive e o alegere buna pentru un still mai vintage?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Unii ar putea zice ca este o chestiune de gust, insa in mod cert un amplificator pe lampi are o dinamica mult mai mare, iar pentru blues este chiar indicat. Blues cu DigiTech Whammy? Eu nu prea vad cum ai putea folosi un efect de whammy pentru blues... Procesoarele, in opinia mea, sufera cel mai mult la capitolul simularii de amplificator ("distoarsele" :) ), efectele inglobate fiind insa, cel putin cele consacrate, delay, reverb, chorus, flanger etc., in general, decente. Cu un efect mai putin intalnit precum whammy-ul nu stiu cum sa situatia, sunt pesimist si inclin sa cred ca suna mult mai bine la mama lui, adica in DigiTech Whammy, decat in orice simulare.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat blues cu el :)

Dar acest efect chiar mi-a placut cand mi l-a aratat colegul cu rp 350 :) si l-am retinut. Eu am reusit sa fac un mic "show" cu el :)

 

Sincer, nu m-am jucat foarte mult cu efectele, dar daca ar fi sa ma gandesc numai la blues... nu stiu ce sa aleg.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Nu cant de mult timp la o chitara electrica, dar am considerat ca a venit timpul sa-mi mai iau niste gear (pe langa amp si chitara). Am vazut la un prieten un RP 350 si m-a convins sa-mi iau si eu un procesor de efecte.

 

Din ce-am vazut eu, m-as indrepta mai mult catre GNX-uri, dar nu stiu daca sa aleg GNX 4 sau GNX 3000. Imi poate spune cineva care e diferenta? De altfel, daca exista o varianta mai buna, va rog sa-mi spuneti :)

 

Sa revenim la subiect:

 

1. Sunt foarte bune amandoua... (proc-uri de top Digitech - Made in U.S.A.) a nu se confunda cu RP... etc. (made in China)

2. GNX 3000 este mai ieftin

3. GNX4 este mai scump are in plus multitrack recorder pe 8 piste (cu suport pe FlashCard de max 2GB ~ 6 ore de record CD quality)

 

Daca punctul 3 suna a pasareasca ia-ti GNX3000 - "motorul intern" este la fel, si poti inregistra prin interfata USB (se livreaza impreuna cu ProTracks - un soft de inregistrare multitrack de la "Cakewalk")

 

Ambele dispun (printre altele) de efectul Whammy, plus multe alte chestii...

Este foarte practic pentru ca poti studia/inregistra folosind castile acasa.

Da un search pe-aici si o sa gasesti cateva articole interesante despre GNX-uri.

 

Punct.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Eu am un GNX 3000 si pot spune ca este un procesor foarte bun.

Este usor de folosit.

Are mai multe simulatoare de ampuri decat GNX 4.

Are de asemena si in jur de 80 de ritmuri de toate felurile, numai bune de exersat.

La fel cum a mentionat dgeekoo e minunat si simplu si la partea de inregistrat pe PC.

Dar iti trebuie evident alt amplificator ca sa ii simti valoarea.

Numai bine.

Edited by metalzone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.