www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Rp150


Guest singuraticul

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Depinde spre ce fel de sunet vrei sa te indrepti. Daca esti in cautare de distorsiune sanatoasa/adevarata/reala, sunt de parere ca un amplificator de apartament si o pedala te-ar ajuta mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

io as zice ca e mai bun digitech in raport cu zoom.....

si de ce imi recomandati alte modele?? asta nu merita...nu e bun??

Link to comment
Share on other sites

mi-ati putea recomanda ceva..in categoria asta de pretz

 

 

si de ce imi recomandati alte modele??

 

 

:) pai iti recomanda oamenii alte modele pt ca tu ai cerut asta :) ...

zoom-urile par putin mai bune decat digitech-urile (la aspect si rezistenta ma refer :) ) (am un zoom b2.1u (multiefect pt bass) cam de 1an jumatate si pot sa iti spun ca nu are nici cel mai mic defect)

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

greseala mea...

dar ziceam ca digitech mi se pare totusi o afacere buna

si nu caut la un procesor aspectu sau rezistenta...ca il folosesc doar in apartament

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ultimele modele Digitech (de la seria GNX incoace) suna extrem de digital si nu prea pastreaza tonul original al chitarii. Line6 pastreaza mult din tonul chitarii, in schimb nu au tonuri de clean prea reusite. De Zoom nu stiu ce sa iti spun ca nu le-am folosit, dar am auzit numai lucruri bune despre seriile noi (G7 si G9 se zice ca ar suna criminal, iar G2 ar fi un foarte bun efect entry level). Poate gasesti pe forum un Zoom G2 la sh sa il probezi.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/de/digitech_rp150.htm

 

salutare....ce ziceti? se incadreaza in 100 euro? sau mi-ati putea recomanda ceva..in categoria asta de pretz(mai mult nu am si nici nu prea as investi)....astept pareri....

 

Ca detinator de RP100A pot spune pe scurt urmatoarele : distorsiunea e o problema. Adica suna sintetic, digital, te cam zgarie la urechi (cel mai usor de remarcat daca pui casti).

In rest dupa vreo 4 ani de utilizare pot spune ca am obtinut sunete dragute si decente din el - cleanuri de bun simt, distorsuri variate si iarasi in limita bunului simt. Esti constient ca e ceva asa care sa simuleze si nicidecum ceva profi, depinde la ce te astepti.

In rest are led-uri frumoase :) La un moment dat (daca nu ai in minte o idee despre sunetul tau) iti dai seama de limitarile pedalei, simti ca mai departe de atat nu poate merge. Pentru repetat acasa merge, asa, sa nu te plictisesti si sa mai incerci un efect, un delay, un reverb etc, dar sa scoti ceva din el mai serios... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.