www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Aia O Fuga?


Guest
 Share

Recommended Posts

Am citit de mai multe ori ca sunt mai multe "Fuga"-uri de mai multi compozitori. Profesorul meu era mereu suparat ca la conservator l-a pus sa compuna o Fuga. Eu stiu doar pe unu singur care a facut Fuga :) Bach. Dece tre sa stii sa faci o fuga si dece e asa de importanta in compozitie?

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

... fuga e rusinoasa , dar e sanatoasa ... :)

... scuze da nu m-am putut abtine ...

.... cred ca gasesti pe net cam o gramada de informatie .... o sa incerc foarte concis : este in sine o compozitie polifonica care are la baza contrapunctul imitativ ....isi are originile in asa numita -caccia -iar in expozitie , adica in partea introductiva , subiectul ( sau tema ) apare succesiv la toate vocile ( de obicei 3-4 ) ..... de ex : vocea 1 zice ceva pe tonica , apoi intra vocea a 2-a cu un "raspuns"( identic insa in sfera dominantei sau subdominantei ) timp in care vocea 1 acompaniaza cu un "contrasubiect ", apoi la vocea a 3 apare subiectul , vocea a 2-a preia " rasunsul" iar vocea 1 zice cu un un "contrapunct liber " etc , si apare oarecum senzatia unei "fugi in jurul cozii " :) .... ideea este de organizare foarte riguroasa a materialului sonor .... de aceea excelau probabil germanii in acest gen de compozitie : Bach , Pachelbel ( cel cu Canonul ) , Buxtehude ... tot fuga este si Kyrie eleison prima parte din Requiemul de Mozart sau Libera me, ultima parte din cel de Verdi , Amen din Stabat Mater de Rossini etc ....in rock nu prea s-au scris fugi fiind considerata poate o forma vetusta de compozitie .... daca stau bine si ma gandesc cred ca singura fuga autentica care am gasit-o este pe albumul Focus 3 a grupului olandez de jazz rock -Focus ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.