www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose, Trouble


thedarkdream
 Share

Recommended Posts

Iata ce am patit, am vrut sa schimb corzile la chitara (toate). Incercam sa le schimb una cate una dar dintr-odata nu mai puteam sa bag imbusu' unde trebuie pt a desprinde o coarda, asa ca, ca un amator ce sunt, m-am gandit sa ridic intreg floydul.

 

Cand l-am ridicat un pic, poc! si dintr-odata tot floydu' e tras in jos. Desfac in spate, vad cum 2 din arcurile care il tineau au sarit, acesta sprijinindu-se in unul singur.

 

Apoi am montat corzile, am pus si arcurile la loc - dar surpriza! Cand sa acordez tot, vad ca floydul nu mai statea in aer: tensiunea in arcuri era prea puternica.

M-am gandit sa las doar doua arcuri, si atunci erau prea slabe, floydul ridicandu-se extrem de mult cand acordam chitara.

 

Nu am avut de ales decat sa las cu 3 arcuri. Am detensionat putin arcurile (doar din un surub, ca celalalt era strans asa bine ca cu nimic nu am reusit sa il desfac). Am montat intreg sistemul, si acum sta mai bine ca inainte (desi inca e prea lasat - nu cred ca imi incape imbusul pentru a desface o coarda). Si cand sa cant, surpriza! Daca apas putin pe floyd, se dezacordeaza chitara. Trag putin de el in sus, e acordata la loc. Adica nu se tine tensiunea constanta in el!

 

Intreb de remedii pentru cam toate problemele peste care am trecut... ca am ramas in plop.

 

EDIT: Prin acest post NU intreb cum sa schimb corzile. intreb doar cum sa fac sa nu se mai dezacordeze de cate ori ating floydul.

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, de acum inainte, cand schimbi corzile...apesi bara de tremolo si pui in cavitatea din chitara...intre piesele alea de la tremolo si fundul cavitatii 2 bucati de dop de vin, taiate la asa dimensiuni ca sa tina floydul usor ridicat...nu foarte...dar usor

schimbi corzile si strangi din chei pana ajunge nota, asa, dupa parerea ta, ureche sau experienta, cam la pitch-ul la care ar trebui sa fie ea cand tremoloul e lasat asa...sa nu le strangi la pitch-ul normal ca dupa aceea se pot rupe corzile cand inlaturi cele 2 bucati de dop si revine floydul in pozitie paralela. alea le inlaturi prin apasarea tremoloului...le scoti, si lasi usor din bara sa revina tremoloul la pozitia normala. spuneam sa fie din dop ca sa nu iti zgarie metalul, sa sara vopseaua etc...acum acordezi chitara din chei, cu fine tuning screw la mijloc, sa mai poti umbla dupa ce pui menghina.

 

in al doilea rand, arcurile pe spate trebuie sa fie intinse, lasate la fel de mult...nu mere faza aia ca lasi unul mai mult si altul mai putin...de aia ti se dezacordeaza....trebuie sa faci efortul sa calibrezi totul calumea la inceput...si apoi, daca urmezi instructiunile de mai sus si nu schimbi dimensiunea corzilor, nu vei avea probleme si tremolo-ul va sta paralel

 

sa ai grija ca arcurile in spate sa intre bine in blocul de metal al tremoloului.

si nu mai incerca sa ridici, misti sau mai stiu eu ce, tremoloul cand corzile sunt sub tensiune...tocmai aia e ideea...sa scada tensiunea in corzi , dar sa se pastreze cat de cat in arcuri, cand se umbla la el

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Probabil tensiunea in corzi difera, pentru ca oricum as pune arcurile acum floyd-ul este prea lasat.

Si problema e ca acele suruburi care tin chestia de care legi arcurile sunt aproape imposibil de miscat pentru rereglarea tensiunilor and stuff.

 

LE: Tot light gauge erau si cele vechi si cele noi.

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Probabil tensiunea in corzi difera, pentru ca oricum as pune arcurile acum floyd-ul este prea lasat.

Si problema e ca acele suruburi care tin chestia de care legi arcurile sunt aproape imposibil de miscat pentru rereglarea tensiunilor and stuff.

 

LE: Tot light gauge erau si cele vechi si cele noi.

 

Pai aia e problema cum si spui ca un surub l'ai destrans si unul nu..Gaseste o surubelnita calumea si le strangi/destrangi uniform sa reglezi tensiunea in arcuri si sa'ti stea placa aia metalica paralela.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.