www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa Schimb Dozele?


ovi_gm

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu o chitara electrica cumparata dintr-un Carrefour cu 5 mil pe vremea cand am inceput sa cant la chitara. Problema e ca in afara de sunet corpul e bun. Nu se dezacordeaza, e compact, destul de ok.

 

Ma gandeam daca nu e buna ideea in loc sa imi iau o chitara mai buna, nu mai bine ii schimb dozele? Am vazut de exemplu pe guitarshop.ro niste Doze Tex Mex Strat (set 3 buc) la 325 de lei. Mi se pare un pret bun.

 

Poate cineva sa imi dea un sfat vizavi de problema asta? E o idee buna sau nu?

 

Mersi mult !

 

Ovi

Link to comment
Share on other sites

Ce stil canti? TexMex, cred ca sunt okay la clean, blues, rock, dar nu si pentru metal, adica in general nu sunt okay pt distorsuri puternice, nu au output destul, si genereaza si mult zgomot asa. Sa iei in considerare si humbuckerele single coil sized. (BTW, eu am un squier strat, si eu ma gandeam acum o vreme sa pun TexMex, dar pana la urma am pus Seymour Duncan, SSL1, SSL4 si HotRails). E drept, la pretul ala poti sa iti iei doar o singura doza SD, deci daca nu vrei sa canti metale, pare okay.

http://reviews.harmony-central.com/reviews...er/Tex-Mex/10/1

Link to comment
Share on other sites

Ar ajuta daca ai zice ce marca de chitara e. In carrefour in general se gaseau starter packs, asa ca presupun ca e Delson sau Behringer (desi nu tin minte sa fi avut behringer in carrefour) dupa pret. Eu unul zic ca nu merita un upgrade de doze decat daca ti le da cineva cadou.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Mersi de replyuri. Chitara e delson.

 

Nu prea ma pricep asa ca intreb: de ce sa nu fac upgrade de doze atata timp cat restul chitarii, fizic, e ok?

 

Vreau sa merg pe blues. Ca amplificator ma gandeam sa imi iau Fender G-Dec Junior. Se gaseste pe guitarshop.ro

 

Nu cant de performanta, pur si simplu acasa, de relaxare, asa ca nu imi trebuie echipament super profi.

 

Credeti ca e buna combinatia de doze-amplif-chitara? Imi place mult genul BB King - Gary Moore. Asta vreau sa fac.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

am de vanzare un g-dec junior in garantie, luat in septembrie 2007 de la guitarshop. daca te intereseaza, il dau in 4 mil - mesaj in mesaje private. am factura si cerificatul de garantie.

e cantat de vreo 4-5 ori, mi-am luat un procesor si stau numai pe el pentru ca am un baietel de 4 luni si nu pot sa ii zbarnai acorduri in cap :)

Link to comment
Share on other sites

Ce insemna pt tine notiunea de "corp bun, compact"? Daca nu era asa cum te-ai fi asteptat sa fie? Sa se destrame ca un carton umed, sau cum?

Ai dat pe chitara 500 de lei iar dozele tex mex costa 325 (dupa cum scrii tu), asadar fac mai mult de jumatate din pretul instrumentului....hopa....

 

Cand esti la inceput fie ca ai in maini fender, gibson, delson sau behringer, iti suna aprox la fel, nu ma intelege gresit, dar cand esti la inceput mereu ai impresia ca iti lipseste un cablu, o doza, o pedala, un amp pentru a suna precum idolii tai. Evident nu e asa. Invata tu sa canti pe ce ai si apoi gandeste-te la ceva mai bun.

 

"Ma gandeam daca nu e buna ideea in loc sa imi iau o chitara mai buna, nu mai bine ii schimb dozele?"

 

Crezi ca dozele fac o chitara? Mai citeste macar niste topicuri de pe forum (sper sa te descurci prin balast) si o sa gasesti si informatii educative si lamuritoare.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord ca nu doar dozele "fac o chitara"...insa ele contribuie la o MARE parte din sound-ul unei chitari...cat pentru ovi_gm , incearca sa afli din ce fel de esente lemnoase este facuta chitara ta si intra aici :

http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/ ,si o sa afli cateva sfaturi in privinta catorva tipuri de doze care teoretic s-ar potrivi..

Link to comment
Share on other sites

ok.

 

Am prins ideea. Mersi tuturor. Amplificator oricum o sa iau ca asta e varza. Cat despre doze s-ar putea sa imi dea un prieten unele gratis asa ca nu ma costa nimic sa le schimb. Sa vedem cum suna :)

 

Intr-adevar cand esti la inceput ai impresia ca "lipseste ceva". Dar totusi un minim necesar e important. Si asta incerci sa il obtii cu cat mai putine costuri. Cel putin la inceput.

 

Mersi tuturor si multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.