www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Ad Vs. Roland Cube X Series


Guest chitaristul_innascut
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

am vazut mai multe discutii pe teme asemanatoare dar n-am ajuns la nicio concluzie... vreau cat mai multe pareri din partea voastra

 

merci anticipat... :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt din 2 clase diferite. Le-am avut pe amandoua, la un moment dat in acelasi timp (Cube 30 si AD50) si de cand mi-am luat Vox-ul nu m-a mai interesat de Roland. Nu vreau sa spun ca a fost rau Rolandul. Mi-a placut si inca imi place, doar ca mi se pare un pic prea scump pt ce face, e prea apropiat ca pret de Vox care dupa parerea mea la ora actuala e cel mai bun moddeling amp (chiar suna a amplificator, nu a digital) de sub 500E, dupa Vox urmand Line6 Spider 3 care are incorporat un procesor in toata regula in el (cele de la 75W in sus). Rolandul meu avea sunetul tipic de pedala Boss, nu era neaparat un lucru rau, dar nu aveai parca feelingul acela de amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
eu mi-as lua un amp pe lampi fara procesor sau alte digitalisme... :)...d fap eu asa am:))

pai si cu me-50-u ce faci ma? :) ala nu e "digitalism" ?

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

Vox e mai bun ... am testat ambele amp'uri ... rolandu' mai demult k are un prieten asa ceva dar vox l-am testat la mcmusic ... si am observat un pic de diferenta ...

 

deci imi iau Vox :)

 

 

merci beaucoup mes amis!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest chitaristul_innascut

ma refeream mai exact la vox ad30vt ... care are difuzor vox in el nu celestion...

stiti si voi cum vobesc banii... cand nu ai multi atunci iei ce poti....

 

...sper ca nu-s offtopic :)

 

 

Doar partial :) ... pana la urma eu vreau sa-mi iau un amp si nu's sigur de care :)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

eu am pus mana pe un VOX DA5 si pe un VOX DA10 si nici una nu ma satisfacut

 

data viitoare incearca cu chitara (harmless joke)

 

@chitaristu inascut - boon ... vrei sa-ti iei amp. 3 intrebari:

1. Ai nevoie sa te auzi peste un set de tobe ?

2. Ce gen muzical vrei sa abordezi ?

3. De cat dispui ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am un VOXAD100VT si sunt foarte multumit de el, e perfect pt repetitii, concerte, cam la jumate din volum si suna uniform pe langa tobe, dai la mai mult de jumate si incepe sa le acopere :) L-am folosit la vreo 2 concerte personal, plus vreo 5 concerte ale prietenilor, odata chiar fara amplificare pe fata. Asta despre putere.

Referitor la ton, mie imi place foarte mult cum suna, mai nou folosesc doar Black2x12 pe el, care cica e simulare Fender Bassman, si suna bestial, cald si frumos. Pt distors am Rocktron Metal Planet, Boss DS2 si Ibanez TS7, dar si distorsurile de pe el suna fain, mai ales alea hard rock (alea extreme sunt foarte okay, dar parca un pic prea murdare pt gustul meu).

Partea cea mai faina e ca are atenuator de putere, si cu el dat la minim se comporta ca un amplif de 10-15 Watts, cu lampa folosita la aceeasi putere ca la 100Watts (asta o stiu din citite, nu am eu experienta necesara sa imi zic parerea despre sunetul true-lampa, etc.). Deci, perfect pt repetitii, concert si cantat acasa.

Legat de ce zice SIC, da, si eu zic ca e bine cu dif cat mai mare :) si damn, e mult mai frumos cu 2x12, e sunetul mai plin, mai spatios, nu stiu cum sa ii zic mai bine, totusi, sa nu uitam ca DA si AD nu sunt acelasi lucru...

P.S.: Cum eu folosesc numai clean-ul de pe el, si am pedale pt efecte, distors, overdrive, etc, as fi tentat sa il vand si sa imi iau un Peavey ValveKing, dar atunci as pierde posibilitatea sa cant pe el acasa...

(foarte offtopic: ce ma amuza ca tot vorbesc de 2x12 si sunt membrul nr 212 de pe forum :) - trebuia sa dau join mai incolo si as fi avut un 4x12?)

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.