www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trosneala degetelor


blakk
 Share

Recommended Posts

Am si eu o idee cam ciudata. Mai demult ma intreb daca trosnitul degetelor influenteaza negativ performantele de interpretare.

Spun asta pentru ca eu de mult timp am un tic cu trosnitul degetelor. Acu incerc sa mi-l controlez, dar totusi eu unul cred ca nu e foarte avantajos pentru un chitarist sa faca asta.

Am vazut undeva prin forum ca e recomandat pentru incalzirea degetelor. Raman totusi la parerea mea ca e mai bine sa ma abtin.

 

 

...., in fine poate e doar o obsesie idioata toata treaba asta dar sunt curios de parerea altora

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Troznirea degetelor nu e bună pentru sănătatea încheieturilor în general. Oricum când te încălzeşti trebuie să întinzi articulaţiile, deci implicit să îţi trozneşti degetele, dar e recomandat să faci asta doar când te încălzeşti. Cântatul propriu-zis nu cred că o să ţi-l afecteze, dar mai târziu s-ar putea să te trezeşti că îţi tremură mâna.

 

Încearcă să întinzi braţul, cu palma spre pământ, şi să pui o foaie de hârtie pe mână. Atunci îţi cam dai seama în ce stadiu sunt încheieturile tale, în funcţie de cum tremură foaia.

Link to comment
Share on other sites

Eu parca am auzit undeva ca persoanele care-si trosnesc destele sunt foarte predispuse la reumatism... :)

Nu are nici o legatura trosnitul degetelor cu reumatismul.Doar nu faci reumatism doar la degete.Oricine isi poate trosni degetele, nu doar daca esti predispus la reumatism, pur si simplu devine o obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...
Guest slash32167

Am inteles ca intre inchieturile degetelor exista un lichid care are ca rol lubrifierea inchieturilor si ca de fiecare data cand iti trosnesti degetele se pierde o cantitate infima din lichidul respectiv, iar asta o sa se simta in timp... o sa-ti tremure mana atat de tare incat nu o sa mai poti folosi tacamurile... :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o idee cam ciudata. Mai demult ma intreb daca trosnitul degetelor influenteaza negativ performantele de interpretare.

Spun asta pentru ca eu de mult timp am un tic cu trosnitul degetelor. Acu incerc sa mi-l controlez, dar totusi eu unul cred ca nu e foarte avantajos pentru un chitarist sa faca asta.

Am vazut undeva prin forum ca e recomandat pentru incalzirea degetelor. Raman totusi la parerea mea ca e mai bine sa ma abtin.

...., in fine poate e doar o obsesie idioata toata treaba asta dar sunt curios de parerea altora

Nu stiu daca ajuta trosnitul degetelor, dar pot sa-ti spu sigur ca masarea lor ajuta! Si nu numai la fiecare deget in parte ci si la muschii mainii mai ales cei de la deg. mare si de la al mic ca nu stiu cum draq se numesc. Poti sa te uiti la o metoda buna de incalzire la "Rock discipline" de la Petrucci (acolo explica tot). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Am incercat si eu "testul" cu foaia, imi tremura un pic mana(nu mult), cred ca se datoreaza faptului ca tastez mult si se distruge incheietura(am tastatura standard si se stie ca incheietura este fortata cand tastezi).

Cert este ca nu ma pot face chirurg, insa nu cred ca va constitui o problema sa cant la chitara, nu trebuie sa fii extraordinar de precis, trebuie doar sa nimeresti tastele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.