www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Stramb..


Guest bosolanu
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion

Sfatul prietenesc al Chiperiului este sa te feresti de asemenea idei, pentru ca tre' multe al naibii ca sa faci o chitara. Si nu numa' chestii materiale.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

scule am nu-i problema.. are tata aproape tot ce poti sa visezi :)) am si proiectu pt RR..

oricum.. grif.. tot imi trebe daca nu o rezolv.. .

Link to comment
Share on other sites

iti trebuie router cnc si niste template-uri pentru ca va trebui sa dai niste gauri cu fund plat, pentru doze si - cel mai important - pentru buzunarul de neck. recomandarea mea e sa iei un corp blank, gata routat, altfel nu iti va sta neck-ul pe el cum trebuie. uite cum arata cotele de tele:

 

post-5381-1200205154_thumb.jpg

 

o lista cu scule gasesti aici, scrie la fiecare in parte la ce foloseste

un neck gasesti tot acolo, la 125usd fara transport si taxe. headstock-ul e brut, poti sa iti tai din el ce model vrei.

mai ieftin, pe ebay, in jur de 100usd

si mai ieftin, un sh pe aici, vezi ca vindea un tip un neck de sarmick.

nici una dintre solutii nu este atat de ieftina incat sa merite sa salveze un HB, numai in cazul in care ai gasi sa iei un neck la 100 ron si care, din intamplare, sa fie bun si sa se potriveasca pe corpul pe care il ai.

mai bine orienteaza-te catre alta chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

as cumpara imediat alta chitara.. dar deocamdata nu prea am bani.. am sa mai caut sa vad daca gasesc vreun neck de vanzare..

am lasat-o peste noapte cu tija slabita pe o suprafata plana.. fara corzi.. dar degeaba.. tot la fel de stramb e grifu.. pana la urma am ridicat mai sus corzile si nu mai zbarnaie asa rau.. dar tot e naspa de cantat la ea..

ms pt raspunsuri.. daca reusesc ceva va anunt..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Superman

am gasit mai de mult niste poze pe ebay paote te ajuta nush daca este valabil pt toate tipurile de chitara dar daca gandesti putin :)

 

ok, vezi ce faci, si, ca sfat general, fereste-te de chitarele foarte ieftine. atat dai, atat face.

+1 prima chitara a mea a fost kit la 200E si lemnul nu era uscat delok si s-a indoit usor si .... ce sa ii mai faci aveam vreo 5mm dif fata de griff si falsau unele note tastele 13-15...

post-5404-1200936981_thumb.jpg

post-5404-1200936996_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.