www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hohner?, Ce Fac Cu Mana Dreapta


Guest ovidiu barburisca
 Share

Recommended Posts

Guest ovidiu barburisca

Buna tuturor,

 

Va doresc un an fericit si plin de impliniri si de acorduriiiiiiii.

 

 

Am si eu o rugaminte la voi, de curind am achizitionat o chitara rece Hohner si as vrea sa invat sa cint. Mentionez ca am ceva cunostinte de baza, si din ce sunt compuse acordurile , deci cunosc ce se intimpla pe chitara.

 

Intrebarea mea ar fi, unde as putea gasi un site unde as putea sa invat cum se foloseste mana dreapta.

 

De unde imi dau seama ce chitara este rece, acustica, clasica, cineva mi-a zis sa-i pun corzi de nylon cica ar fi mai bine pentru inceput.

 

Ce pare aveti despre marca Hohner nu ma pricem e o marca bunicica???

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest stangaciu

Pentru tehnica de mana dreapta: pentru finger-style te-ar putea ajuta asta: http://www.learnclassicalguitar.com/beginn...tar-lesson.html Sunt piese usurele, dar te ajuta sa intelegi ce faci cu degetele.

 

Hohner e o marca buna de chitari reci... am cantat pe una si suna chiar bine.

 

Cu corzile... daca ea are din fabrica otel pe ea, mai bine o lasi asa. Cunosc un stagg acustic(corzi de metal) pe care erau corzi de nylon. Suna extrem de incet, deci nu recomand asemenea schimbari.

 

E intr-adevar mai comod pe nylon la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea ar fi, unde as putea gasi un site unde as putea sa invat cum se foloseste mana dreapta.

off-topic: :) :) :):(B)

on-topic: incearca cyberfret.com

 

De unde imi dau seama ce chitara este rece, acustica, clasica, cineva mi-a zis sa-i pun corzi de nylon cica ar fi mai bine pentru inceput.

Pai, daca chitara ta are acuma corzi metalice, metalice trebuie sa ii pui in continuare. Cel mai usor iti dai seama dupa cheite, si dupa headstock, in general. Chitara western are cheitele asemanatoare cu cea electrica.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cel mai bun site (parerea mea) pt incepatori este JustinGuitar ... iti explica pas cu pas tot ceea ce trebuie sa faci. (sunt foarte multe filmulete - cu close-up-uri right si left hand ...) iti garantez ca vei invata sa canti bine la chitara daca urmaresti lectiile de acolo.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.