www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cati Bluseri


Guest Wierdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Player_1

Pe vremea cand eram in liceu, aveam profesori din america care veneau odata pe saptamana si ne impartaseau din cultura lor (nu numai americani de fapt...anglo-saxoni) si odata a venit o americanca care vreme de un an ne-a invatat ceea ce se numea "hystory of new orleans" care ulterior s-a transformat "blues hystory" si care cuprindea pe langa istoria fenomenului de la primul blues-man (ajung si acolo)... auditii cu toti clasicii genului. Din cate imi amintesc, povestea incepe cam asa:

 

Pe vremea cand negrii lucrau pe plantatii, conditiile, dupa cum stim erau total nefavorabile (mancau bataie cu gramada, munceau pana le cadea pielea de pe ei, nu aveau voie sa invete nimic - de unde si multitudinea de versuri don't know how to read or write"). Ei bine, dupa cum stim si din proprie experienta de pe vremea neregretatului, conditiile grele de viata incep sa apropie oamenii - astfel negrii au inceput sa invete sa comunice pe ascuns, prin coduri si alfabete esoterice invatate prin viu grai, au inceput sa aiba intalniri secrete, unde practicau vodoo si isi propavaduiau credintele, etc. Asta am spus-o doar ca sa zugravesc epoca, pentru a usura intelegerea fenomenului muzical.

Astfel, eu stiu ca bluesul vine de la negrii care lucrau la sinele de tren, si care toata ziua stateau in rand in soare si dadeau cu barosu-n piroane. Si baietii au inceput sa isi sincronizeze bataile astfel ca in loc sa se auda o harmalaie de 10-15 batai, se auzea una singura si puternica. Practic au creat un ritm. Apoi, din plictiseala, au inceput sa isi cante amarul pe acea singura bataie. Va puteti imagina ca de aici la ce avem astazi e numai calea evolutiei. Dar blues pastreaza si va pastra elementele de baza: ritmul, care ii da si titlul (rythm & blues) si blues-ul, adica starea de "blue" de tristete, melancolie, ce se evidentiaza prin versurile simple, specifice.

 

Cam atat pentru azi, sper ca nu v-am plictisit cu postul meu kilometric, daca mai vreti sa va impartasesc cat mai stiu si io, aruncati o vorba si cand am timp si dispozitie mai indrug niste povestioare...

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Astfel, eu stiu ca bluesul vine de la negrii care lucrau la sinele de tren, si care toata ziua stateau in rand in soare si dadeau cu barosu-n piroane. Si baietii au inceput sa isi sincronizeze bataile astfel ca in loc sa se auda o harmalaie de 10-15 batai, se auzea una singura si puternica. Practic au creat un ritm. Apoi, din plictiseala, au inceput sa isi cante amarul pe acea singura bataie. Va puteti imagina ca de aici la ce avem astazi e numai calea evolutiei. Dar blues pastreaza si va pastra elementele de baza: ritmul, care ii da si titlul (rythm & blues) si blues-ul, adica starea de "blue" de tristete, melancolie, ce se evidentiaza prin versurile simple, specifice.

Dap ºi dacã vreți sã ascultați cam cum suna ceea ce a descris Andrei mai sus, se poate asculta albumul Negro Prison Blues, înregistrat de Alan Lomax la penitenciarul din Mississippi în '47.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.