www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Hot Rod Deville 212


gombotz
 Share

Recommended Posts

Salut.

Amp fender hot rod deville 212 pe lampi si un fender highway.

Inainte de a avea amp-ul am folosit un cub micut noname (Johnson 15W tranzistori).

Nu stiu cum se face, ca chitara are un sunet mai cristalin (specific fender) pe cubu asta mic. Pe hot rod parca mi se inchide un pic tonul. Normal ca per ansamblu suna de 1.000.000 ori mai bine. Dar nu inteleg ce poate influenta inchiderea asta de ton: chiar si cu presence si inalte la max, tonul din chitara la max, butonul de bright (de pe amp) apasat. Corzile sunt intradevar de vreo 3 luni, dar nu cred sa influenteze asa tare.

A avut careva experienta asemenetoare? Ce ziceti voi?

Link to comment
Share on other sites

ba corzile poa sa influenteze... in primul rand cre ca trebe sa lasi dracu chinezaria aia si sa nu iti mai aduce aminte de ea. fenderul e in alta gama si nu poti sa compari. 15w are diful meu de la calculator. normal ca nu avea de unde sa iti dea joase, si normal ca suna mai bright decat fenderul. get over it. deja esti in alta gama de produs, cu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult peste chinezaria aia care suna bine langa pat. lol. wake up.

Link to comment
Share on other sites

OK. Normal ca Fenderu' este cu mult alt nivel.

Da ce ma enerveaza este ca nu suna '' quack''ul ala de fender pe pozitiile 2 si 4 asha cum ma asteptam.

Nu ma intelege gresit, suna, dar parca nu chiar asha cristalin.

Is curios,... o sa pun chitara si in alte ampu-uri sa vaz cum suna.

Numai ca din pacate aici in BM posibilitatile ptr asha ceva sunt F putine.

Multam oricum.

Link to comment
Share on other sites

Legat de lampile din amp, m-am gandit ca pot fi si ele de vina, ptr ca intr-adevar nu l-am cumparat de nou. Dar am avut cantari cu el suficiente si nu imi pierde din consistenta sunetului sa zic asha.

Dar poate ca sunt lampile proaste. Ia uite astea sunt:

preamp - 3 buc scrie fender pe ele 12Ax7

power - 2 buc tot fender.

Nu stiu ce sa zic. O sa ma uit si la culoare dupa cum ai zis.

Cat despre pozitiile 1.2.3 alea sunt traditionale cu hum la single coils (stiu asta).

Noa ce zici de tuburi, sunt ok? sau si fenderu colaboreaza cu China? Nu stiu exact

Multam

Link to comment
Share on other sites

OK. Normal ca Fenderu' este cu mult alt nivel.

Da ce ma enerveaza este ca nu suna '' quack''ul ala de fender pe pozitiile 2 si 4 asha cum ma asteptam.

Nu ma intelege gresit, suna, dar parca nu chiar asha cristalin.

Is curios,... o sa pun chitara si in alte ampu-uri sa vaz cum suna.

Numai ca din pacate aici in BM posibilitatile ptr asha ceva sunt F putine.

Multam oricum.

"quack-ul" ala de care zici suna, din cate stiu eu, pe pozitiile 1, 2 si 3 (la inceputuri, strat-urile nici nu aveau pozitii intermediare.

desi, ca sa ma edific, mai bine te intreb - vorbesti de ceea ce lumea descrie in genere ca "twang", plesnitura aia de single coil care suna cel mai frumos la fender?

in alta ordine de idei, corzile sunt esentiale.

fa-i o verificare amp-ului fender, poate e ceva in neregula cu el. l-ai luat SH? cheama pe cineva care se pricepe...cauze pot fi mai multe.

mai nou am aflat ca si curentul care intra in el, din retea, poate sa difere functie de furnizor si asta afecteaza serios sunetul...intreaba-l pe Midnight Rider, el stie mai multe despre asta.

Stratman - pareri?

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Cunosc si eu aceasta problema, m-am confruntat si eu cu acest lucru cand am trecut de la tranz. la lampa. Am schimbat lampile, am pus noi, corzi noi dar degeaba. M-am consolat cu gandul ca in general ampurile vintage cam asa suna. Este bine sa faci investigatii inainte sa investesti ca nu cumva acesta sa fie tonul de constructie al ampului.

Link to comment
Share on other sites

OK. Normal ca un ANIMAL de twin sa sune mai bine decat hot rod. Al meu este clar SH, desi mi s-a spus ca lampile sunt schimbate de curand pe el.

Si da ma refer la acel ''twang'' de care zicea carramba de pe pozitiile 2 si 4.

O sa schimb corzile, sa vad care-i treaba. dar cel mai bine ar fi sa incerc alte amp-uri sa vaz diferenta. Din pacate in Baia Mare sunt f redusea aceste posibilitati. O sa incerc chiar pe un Fender Hot rod Deluxe (nu deville) cumparat de curand. Is curios.

Va tin la curent. Poate ca-s lampile si atunci nu-i mare lucru sa le schimb.

Link to comment
Share on other sites

@ red: habar n-aveam de "quack" asta. uite ca am mai aflat si eu ceva nou.

desi Stratman zicea, parca, si de un twang la strat, da-i posibil sa fi inteles eu gresit.

oricum, onomatopeele astea sunt niste conventii, pare-mi-se.

da' pe pozitiile 2 si 4 nu mi se pare ca aud nici un cuc, sau cum ii mai zice, repet, plesnitura e pe 1, 2, 3 (pentru mine). in pozitiile intermediare e ceva mai rotund sunetul, te ajuta la armonie.

nu? :)

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit ceva pe unofficial fender hot rod site. Si la un moment dat exista pe acolo la niste review-uri de tuburi ptr cele din stoc sau inlocuite (mai ales power tubes)

Zicea unu ca si el a observat ca Deville evea un ton mai inchis cu lampile din stoc ''The GEs were brighter than the others with the exception of the RCAs, something I find that helps rectify the "dark" sound that the amp has IMHO''

Si cica cu RCA 6L6 ''The RCAs were the winner though. Unbeatable balance, booming bass, well represented mids and great high end. These tubes were more characteristic than the rest, with great authority and soundstage. They are currently in my HRDx which is where they will stay''

 

POATE TUBUL SA SCHIMBE UN TON in felul asta? Adica dintr-un ton ''mai inchis'' in unul deschis?

Imi cer scuze. Poate voi aveti experienta in domeniul asta si intrebarile mele vi sa par hazlii, dar eu is pe spate in tehnologie.

Multam de intelegere.

Link to comment
Share on other sites

legende, diferente exista dar nici pe departe nu este ceea ce se spune. Am un set de lampi RCA si Sylvania de la mama lor dar le-am schimbat cu Svetlana, diferenta exista dar este atat de mica incat un necunoscator aproape ca nici nu isi da seama asa ca grija mare un schimb de lampi nu rezolva problema de fond. ESETIAL ESTE VOICINGUL AMPULUI

Link to comment
Share on other sites

ok. Am inteles - Diferenta nu este esentiala cand schimbi lampa.

M-as duce bucuros la un tehnician in domeniul asta, dar din pacate in Baia Mare, cred ca exista maxim unu :) .

Ei vedem noi. Deocamdata nu schimb nici o lampa. Maxim bias poate fac.

Suna f bine asa.

Cand voi avea 3543432134 de cantari poate ma voi gandi sa schimb ampu' sau ceva in genul asta.

Deocamdata merci.

Link to comment
Share on other sites

Guest wylde_alien

salut

cand ajungi prin carei pot sa te las sa incerci alte ampuri adica 2 headuri marshall daca te ajuta!!!

 

vb pe mess eventual is_alin

 

saluta-i pe baietii din In Extenso din partea mea!!!!!!

 

si nu uita " Sound-ul este kool!!!! "

 

si bafta la amp!!!!!!

si eu am sa-mi i-au fender dar twin reverb!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.