www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Les Paul Gothic V.s. Les Paul Gothic Studio


13Todesengel
 Share

Recommended Posts

Am gasit in zona magazinelor de instrumente muzicale din Tokyo oferte in felul urmator:Les Paul Gothic(Epiphone,nu Gibson,ca ala nu se mai fabrica!) 30.000Y(cam 200E) si LesPaulGothic Studio 37.000Y.Ambele sint cu bridge fix,nu cu Floyd,Gothicul LesPaul se face in ambele variante,astea inca au acelasi sistem de prindere a corzilor.Poate sa-mi spuna si mie cineva care e diferenta intre ele? Pe Studio e un abtipild de hirtie pe are scrie ca e garantata pe viata(!!!? :) ).

Va multumesc frumos si anticipat !

 

PS scuze,sint proaste pozele,facute cu telefonul.

post-1055-1197541835_thumb.jpg

post-1055-1197541897_thumb.jpg

post-1055-1197541938_thumb.jpg

Edited by 13Todesengel
Link to comment
Share on other sites

Salut,

din cate stiu eu nu exista nici o diferentza, seria de Gothic este o varianta a modelului Studio, iar diferentze intre Studio si Standard este ca cel "studio" nu are white binding pe corp si gat, dozele is deschise (nu-s cu capac), iar in cazul variantei Gothic, aceasta nu are "maple top" pe corp asa cum are Standardul, corpul de la Gothic este totul din mahon.

Sunt posesor al unui LP Studio Gothic luat din state care avea acel aptzibil cu garantzie pe viatza, dar eu cred ca se aplica numai in state si se aplica numai pe lemn nu si pe celelalte componente (doze, hardware etc), colegul meu de ap. are si el un LP Standard luat de pe thomann si in pliantul care l-o primit cu chitara scria de acel lifetime warranty...ce vreau sa zic...ca asa scrie pe toate...si de oriunde ai lua ...o sa ai scrisa chestia aia...numai ca nu cred ca se aplica peste tot..

Inca o chestie....potzi sa verifici daca is amandoua Studio daca scrie pe "thruss rod cover": "Studio" dar tind sa cred ca is la fel..nu am auzit de mai multe variante de Gothic. cel putzin pe site-ul oficial scrie numai de una si anume "Studio"

http://epiphone.com/default.asp?ProductID=...;CollectionID=5

 

btw...daca o cumperi pe cea cu aptzibildu cu "lifetime warranty" s-ar putea sa primesti un pliant care trebuie completat si trimis la Epiphone ca sa te inregistrezi ptr garantzia respectiva....eu asa am primit...si trebuie trimis in termen de 15 zile de la achizitzionare...io nu l-am trimis...ca depasisem timpu pana primisem chitara ..si cred ca daca am probleme cu chitara ar fii trebuit s-o trimit in state (cred, dar nu is sigur) ceea ce este destul de greu si nu merita bataia de cap..

 

anyway..sper ca te-am ajutat cumva...spor la cumparaturi..si spune-ne ce-ai cumparat si cum suna ..si pune si niste poze faine :)

Link to comment
Share on other sites

Andrei,multam pt.raspuns. Alta chestie,alte diferente intre chitari:Gothicul mai ieftin are doar inscriptia Epiphone,ii lipseste insa desenul de sub,acela cu crucea.Oricum,ambele sint made in Korea.Cum i-ti place de al tau?

 

PS Astia sint ciudati! SG-ul are acelasi pret cu LesPaul.Peste tot l-am vazut mai ieftin.

Edited by 13Todesengel
Link to comment
Share on other sites

Hey, cu multa placere :)

In legatura cu Gothicul mai ieftin, sincer nu am vazut si nici nu am auzit de o asa varianta, adica fara crucea celtica pe headstock. Nu ma pot pronuntza in legatura cu acea chitara, adica nu pot sa stiu daca e buna sau nu, primul gand a fost sa cred ca este fake, dar pe de alta parte poate au scos o editzie fara acea cruce, si te intreb acum; daca nu este crucea celtica atunci ce e pe headstock? scrie Les Paul Model ca la un Standard, sau portziunea aia e neagra si atat, simpla????

 

In legatura cu chitara mea. Well it suit's me very good. Adica este ceea ce-mi doream si ceea ce imi trebuie, dar asta depinde si de gusturile omului si de skillurile lui, adica mie-mi place foarte mult forma de LP si sunt un chitarist destul de incepator, un chitarist de ritm si nu am nevoie de un grif subtzire si rapid ca cele de la Ibanez, la fel nici nu am nevoie de acces la tastele superioare. LP este o chitara orientata catre ritm (desi sunt unii chitaristi precum Zakk Wylde care au facut performantze si pe LP), daca tu esti tipul de chitarist shredder s-ar putea sa nu-tzi placa asa de mult griful.

Dar cel mai bine, dupa cum cred ca stii si tu, este sa te duci in magazin si sa le probezi acolo, si sigur te vei lamuri.

Daca vrei sa vezi poze cu chitara mea, uite aici linku http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3&st=1500 este cam al 5lea post

 

Sa-mi spui ce ai decis si sa pui niste poze :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Scuze,nu am mai intrat de mult.Am luat Gothicul Studio LesPaul.E bine finisat,are chei Grover la fel ca si originalul(Gib. :) ),cele de dinainte nu aveau,suna frumos.I-mi place griful gros,am senzatia ca daca te obisnuiesti cu el,nu sint probleme de "viteza".Vinzatorul a zis ca in Japonia sint apreciata,pe o strada cu vreo 10 magazine de chitari mai exista doar unul.Si ,am aflat ca mai exista un Gothic LesPaul(surpriza pt.mine),se numeste Barithone. Voi,stiati de el?

O sa pun poze cu al meu zilele astea.Am mai pus citeva cu ce am gasit acolo.

 

Japan/Guitar shop. Epiphonul Gothic este chiar cel luat de mine

post-1055-1204927109_thumb.jpg

post-1055-1204927547_thumb.jpg

post-1055-1204927583_thumb.jpg

post-1055-1204927613_thumb.jpg

post-1055-1204927754_thumb.jpg

post-1055-1204927813_thumb.jpg

post-1055-1204927856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

eu am o chitara exact ca a ta....

insa nu are inscriptii pe freturi...doar pe al 12-lea...luata de pe guitarshop

e o chitara f buna, merge pe majoritatea stilurilor...

si nu cred ca incomodeaza ca are grifu mai gros, nu am probleme cu viteza pe grifu asta..

 

s-o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

eu am o chitara exact ca a ta....

insa nu are inscriptii pe freturi...doar pe al 12-lea...luata de pe guitarshop

e o chitara f buna, merge pe majoritatea stilurilor...

si nu cred ca incomodeaza ca are grifu mai gros, nu am probleme cu viteza pe grifu asta..

 

s-o stapanesti sanatos!

 

Multumesc la fel ! si a mea este inscriptionata doar pe XII . Cit a costat la guitar-shop? ce fel de chei are a ta?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.