www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Verifici O Chitara Acustica Daca Are Probleme La Neck Joint?


barbarossa
 Share

Recommended Posts

am gasit o chitara acustica pe care as fi interesat sa o cumpar, second. e cu 12 corzi. in magazin sta dezacordata si i lipseste o coarda...aceste informatii probabil au relevanta in sensul ca dupa ce am luat-o la inspectie am observat ca pe o portiune de 2,3 cm chiar in locul unde e lipit gatul de corp, partea dinspre spate, e crapat. problema e ca nu imi dau seama ce...finishul sau lemnul... si chiar V-ul pe care il face gatul acolo e desprins, adica e un mic mic spatiu intre varful v-ului si corp. insa nu pare sa se miste nimic, oricat de tare apesi...altfel chitara nu imi dau seama daca e afectata...corzile sunt de cand lumea, ruginite si in aceste conditii chitara rezoneaza destul de bine...nu are urme de lovituri sau altceva, ca altfel ar fi fost usor de corelat o buba pe gat, headstock, cu o posibila dezlipire a gatului la neckjoint...iar altfel chitara imi place.are aciunea joasa si niciun pic de fretbuzz, taste ok...alta chestie care ma pune pe ganduri este ca e o chitara de firma...pe care vanzatorul este dispus sa o lase la un pret foarte low...hora low

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este fisurat lemnul (neck sau body) lipitura (neck-joint) se rezolva relativ usor (dar nu ieftin) la un lutier bun.

Lipitura intre grif si corp este o lipitura reversibila (demontabila) si operatiunea de "neck-reset" (dezlipirea, reglarea pozitiei si relipirea neck-ului) este una de rutina.

Probabil pretul este mic datorita acestui fapt. Mai adauga cca 100-150 E cat va costa operatiunea la un lutier priceput (pe care nu pot sa ti-l recomand, ca nu cunosc nici unul personal, dar am auzit ca dl. Bogdan Stanescu este foarte apreciat).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.