www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Keyboard Midi Sau Sintetizator


Guest tactilio
 Share

Recommended Posts

Guest tactilio

Salutare !

 

Ma intereseaza si pe mine parerea voastra cu privire la alegerea unei variante

cit mai ieftine de clape , pentru un incepator asa ca mine care n-a pus pina

acum mina decit de vreo 2 ori pe o claviatura dar caruia i s-a pus pata sa

se apuce de invatat ...

 

Mai intii, exista si alte magazine de instrumente in Bucuresti inafara de Muzica

si de Divertas-ul de vis-a-vis ?

 

 

O varianta ar fi unul dintre sintetizatoarele cele mai ieftine/varza din gama de

pret 400-600 ron (de genul Casio CTK-230 , Casio LK-100 , Yamaha PSR E213

la 500 ron ). In principiu , calitatea sunetului este ok la aceste sintetizatoare

entry-level? Adica de exemplu sunetul de pian este apropiat de cel al unui pian

adevarat , sau pot exista surprize neplacute ?

 

O alta varianta ar fi o tastatura MIDI minimala , legata la placa de sunet a PC-ului .

Tastaturi din acestea eu nu am vazut pina acum decit in Muzica , marca

Oxygen parca , la niste preturi incepind de la 500 ron. Asa ca nu prea merita.

 

Voi catre ce v-ati indrepta daca ati fi in pielea mea ? ar fi vorba despre niste clape

pentru invatat , fara cine stie ce pretentii .

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a placut casio CTK 800, e 800 ron la Mcmusic in Timisoara. Zici ca ai 600 ron, poate reusesti sa mai strangi 200.

 

 

mentionez ca nu ma pricep prea mult la clape dar mi-a placut cum suna.

Link to comment
Share on other sites

E o firma in Timisoara, Media Crusher, care comercializeaza claviaturi MIDI si sintetizatoare de la M-Audio, E-MU, CME, Clavia etc. Livrarea este gratuita oriunde in tara la comenzi peste 350 RON. Sunt seriosi, au si niste promotii.

 

http://www.soundcreation.ro/

 

Mai este A.V. Audio Sys in Bucuresti, care aduce claviaturi si sintetizatoare M-Audio, CME etc. Tot seriosi.

 

http://www.avaudiosys.ro/

 

Astea ca alternative la firmele pe care le gasesti la Muzica, M&C Music, Senia etc. Putin mai jos de Muzica, langa Odeon este si magazinul Yamaha, nu stiu ce mai vand acolo, ca n-am mai intrat de vreo 5-6 ani.

 

Alegerea depinde si de ce vrei sa faci cu clapa, acum sau mai tarziu, in afara de a invata.

Link to comment
Share on other sites

Guest tactilio
Mie mi-a placut casio CTK 800, e 800 ron la Mcmusic in Timisoara. Zici ca ai 600 ron, poate reusesti sa mai strangi 200. mentionez ca nu ma pricep prea mult la clape dar mi-a placut cum suna.

 

Banii eu i-as avea, numai ca nu vreau sa ma intind la mai mult de 500-600 ron decit pentru niste facilitati/avantaje care sa imi fie utile in viitorul apropiat - nu pentru cine stie ce fineturi pe care nu stiu daca le voi folosi vreodata .

 

 

 

Ce inseamna exact ca un keyboard este "touch-sensitive" ?

Edited by tactilio
Link to comment
Share on other sites

Guest tactilio
Astea ca alternative la firmele pe care le gasesti la Muzica, M&C Music, Senia etc. Putin mai jos de Muzica, langa Odeon este si magazinul Yamaha, nu stiu ce mai vand acolo, ca n-am mai intrat de vreo 5-6 ani.

 

Alegerea depinde si de ce vrei sa faci cu clapa, acum sau mai tarziu, in afara de a invata.

 

Merci pentru informatiile legate de magazine . Prefer sa merg la magazine din Bucuresti mai degraba decit sa comand prin posta : ca sa vad exact cum arata , sa mai intreb una-alta pe cei din magazin, etc .

 

In ceea ce priveste scopul keyboard-ului , acesta e exact cel mentionat : invatarea . Alte planuri nu am cu ea deocamdata , doar sa nu iau vreo teapa urita in ceea ce priveste calitatea ei sau a sunetului . Si sa aduca atit cit e posibil a pian "adevarat" .

Daca voi ajunge sa constat ca ma tine pe loc o sa imi atunci alta mai peformanta la momentul respectiv , iar pe aceasta o voi face cadou la o scoala , de exemplu ...

Link to comment
Share on other sites

mai exista aftertouch care simte presiunea pe tasta dupa ce ai apasat-o pana la capat.

 

eu am un e-mu xboard 49 de la soundcreation (sunt ok tipii) si sunt foarte multumit. cica ar fi mai bun decat ce ofera m-audio dar nu am avut ocazia sa compar personal.

 

fii atent la o treaba: gandeste-te exact de cate octave ai nevoie. daca vrei sa canti partituri de pian la modul serios cauta-ti ceva cu 88 sau macar 61 de clape. eu sunt un pic inghesuit in alea 49 uneori. pt sunetele de sintetizator sau pt pian electric nu e buba.

 

daca nu te supara dependenta de computer ia-ti controller midi. scutesti niste bani.. pe care poti sa-i dai pe o placa de sunet sau pe niste boxe bune.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.