www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Epiphone Les Paul Custom


Guest barbu
 Share

Recommended Posts

epiphone les paul custom...cumparata din italia...second hand..ma rog...folosita doar putin.nu avea setarile facute chiar corect...

cum suna...ca un les paul...dar f diferit adik..destul de persormanta...in prealabil probasem un gibson.(doar pt curiozitate)...tot la captolul cum suna..mai nou am configuratia sd sh-4 jb...sh-2 jazz...bridge respectiv neck..splitate...cu pushpull....

super usoara si finuta la mana...sunet destul de agresiv..chiar si cu dozele din fabrica...acum..ce sa zic..o chitara destul de versatila..cant muzica mia moale..nu ma arunc la heavy sau genu..da cred k ar duce....parti rele...nu am gasit pana in prezent...bune...suna a o chitara...chiar suna...spliturile fac toata treaba..am pe ea de la finettea unui split coil..pana la nesimtirea unui humbucker...

note...dau un 5-6...cu modestie...am pus mana pe chitari de peste 4000 de euro..si nu ma arunc in notatii gratuite...deci..e u chitara exceptionala pt cei cu low budget..sau ma rog..care isi doresc o chitara buna la pret rezonabil...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salut! Am si eu aceeasi chitara. E fabricata in China. Pot sa imi dau si eu cu parerea:

A. Parti bune

- Imaginea - arata exceptional (am modelul negru) - ca o mobila. Imi place mult mai mult decat gibsonul clasic sunburst sau alte variante.

- Se apropie de un Gibson si din pct de vedere al feelingului si al sunetului

- Are cheite Grover si ramane foarte mult timp acordata

- Nu falseaza.

 

B. Parti rele:

- gatul nu este perfect - e drept, am setata o actiune destul de joasa - dar chiar si cu actiunea setata destul de sus, sunt o groaza de note mai mult sau mai putin moarte. Asta e punctul cel mai slab - am vazut chitari mai ieftine cu gat mai bun.

- dozele din fabrica suna nitel infundat - ca si cand nu as avea butoanele de ton la maxim. Nu am incercat sa-i pun alte doze ce-i drept, dar ma gandesc ca daca i-as pune de Gibson - ar suna a Gibson. Ceea ce nu stiu daca merita, din cauza gatului, care chiar ma enerveaza uneori.

 

O chestie interesanta pe care as putea-o spune (nu stiu daca la punctul A sau la :) este ca suna misto si unplugged. Suna foarte tare ca volum, si are si o "culoare" frumoasa.

 

In total i-as da nota 6-7 asa ... pt o chitara la pretul ei ... sincer nici nu am cantat pe multe alte chitari in gama asta de pret (23 de milioane - cumparata de la guitarshop). Sunetul e totusi mult mai meserias decat al unui Fender din aceeasi gama de pret. (am cantat si pe un fender american (nu stiu exact modelul) si ala intr-adevar suna bine de tot) Jacksonurile la acelasi pret nu au pic de feeling dpdv al sunetului - dar sunt mult mai bine executate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.