www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pay Pal?


Guest hotforteacher
 Share

Recommended Posts

Guest hotforteacher

Buna ziua!

Am aflat ca recent paypal e valabil si pt romania, insa doar pt trimitere/plata

as vrea daca se poate sa imi explice si mie cineva care se pricepe care este procedura...poate nu sunt singurul care vrea sa stie, asa ca poate fi considerat un interes general....

 

asadar...imi fac cont paypal

imi fac card...pt plata online...la transilvania, brd, unicredit whatever...

imi inregistrez cardul pt contul paypal si astept faza aia cu verified sau extended number sau ce-o fi...

din acest moment...nu am ajuns pana aici...:)...ce se intampla?

vreau sa imi cumpar ceva...daca aleg modalitatea paypal...acceptata si de vanzator...ce se va intampla? va trebui sa completez un formular sau ce? cum se transfera banii in contul vanzatorului? de unde stiu cat se transfera? in baza a ce se transfera acei bani? adica e instant cand dau eu ok sau vanzatorul are nevoie de un "ceva" de la mine cu care sa ceara transferul banilor

e safe? mi se ia cat trebuie? cat mi se ia? exista un comision?

 

de asemenea...daca platesc cu cardul, deci nu prin paypal...care e procedura? voi completa un formular? unde? are fiecare banca un site securizat si acolo fac asta? sau cum? sau se intra pe o pagina a site-ului magazinului respectiv, de exemplu thomann si acolo completez ce? un formular? cu ce? bine, stiu ca pinul nu se da, dar in rest pot da toate celelalte date? si ce se intampla? site-ul respectiv trimite o cerere de plata a sumei x catre banca mea in baza a ce a formularului? banca ma intreaba daca sunt de acord? ca asa poate lumea sa tot ceara si fara stiinta mea sa mi se tot ia... se percepe comision la plata cu cardul...adica iau de pe thomann un engl cu 900 euro...cat mi se ia de pe card? 900 cu transportul?

 

multe intrebari...multe nelamuriri...

multumesc anticipat celor care imi vor da un raspuns

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

Am aflat ca recent paypal e valabil si pt romania, insa doar pt trimitere/plata

as vrea daca se poate sa imi explice si mie cineva care se pricepe care este procedura...poate nu sunt singurul care vrea sa stie, asa ca poate fi considerat un interes general....

 

asadar...imi fac cont paypal

imi fac card...pt plata online...la transilvania, brd, unicredit whatever...

imi inregistrez cardul pt contul paypal si astept faza aia cu verified sau extended number sau ce-o fi...

din acest moment...nu am ajuns pana aici...:(...ce se intampla?

vreau sa imi cumpar ceva...daca aleg modalitatea paypal...acceptata si de vanzator...ce se va intampla? va trebui sa completez un formular sau ce? cum se transfera banii in contul vanzatorului? de unde stiu cat se transfera? in baza a ce se transfera acei bani? adica e instant cand dau eu ok sau vanzatorul are nevoie de un "ceva" de la mine cu care sa ceara transferul banilor

e safe? mi se ia cat trebuie? cat mi se ia? exista un comision?

 

de asemenea...daca platesc cu cardul, deci nu prin paypal...care e procedura? voi completa un formular? unde? are fiecare banca un site securizat si acolo fac asta? sau cum? sau se intra pe o pagina a site-ului magazinului respectiv, de exemplu thomann si acolo completez ce? un formular? cu ce? bine, stiu ca pinul nu se da, dar in rest pot da toate celelalte date? si ce se intampla? site-ul respectiv trimite o cerere de plata a sumei x catre banca mea in baza a ce a formularului? banca ma intreaba daca sunt de acord? ca asa poate lumea sa tot ceara si fara stiinta mea sa mi se tot ia... se percepe comision la plata cu cardul...adica iau de pe thomann un engl cu 900 euro...cat mi se ia de pe card? 900 cu transportul?

 

multe intrebari...multe nelamuriri...

multumesc anticipat celor care imi vor da un raspuns

Cu cardul e clasic, la Point of Sale iti "trage" cardu' prin masinuta aia, si tu semnezi formularul - semnatura ta are putere absoluta, asa validezi tranzactia. Iar pe internet SAU prin telefon, dai numai nr. cardului (NICIODATA PIN-ul) si alte date personale care ajuta la identificare (ca sa se asigure comerciantul ca nu se foloseste un card furat) gen adresa, SS# (in state), etc....

Prin PayPal am vazut doar la cineva care a cumparat online (de pe ebay), procedeul fiind ca introduce nr. cardului/contului si o parola, plus SUMA PRECISA pe care o autorizeaza a fi scoasa din contul respectiv si trimisa vinzatorului (cam cum ar veni plata "prin virament").

 

OFF TOPIC: Dragi colegi, I couldn't help noticing, da' se pare ca ne bate la usa membrul cu nr. 6.000!! :) Inca vreo doua-trei zile :) .....

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

cel mai bine faci tranzactia prin transfer gen western union numai ca folosesti paypal (alta firma). completezi un formular, dai banii, dai comision, iei mtcn (money transfer control number) si il furnizezi vanzatorului(practica NERECOMANDATA!!!). daca ai cont in banca, faci varsamantul direct din contul tau intr-un x cont, astepti confirmarea de transfer si iti iei un extras de cont pe luna in care ai facut transferul. (daca se va intampla ceva la destinatie, frauda, eroare etc, vei avea 3 dovezi: extrasul de cont, confirmarea tranzactiei din partea bancii si foaia de varsamant).

 

 

p.s.

We have 4.892 registered members

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

La transferul bancar mai baga tu si vreo 50 de euroi taxe. Asa, ca le-ai dat buna ziua.

Cu cardul e simplu. Completezi formularul pe site si gata. Fara comision.

Cu PayPal e cel mai sigur. Iti faci cont la PayPal, apoi intr-o prima tranzactie de 1 $ parca (bani pe care ii vei recupera la urmatoarea tranzactie) pe extrasul de cont, in dreptul tranzactiei respective iti va aparea un cod. Te intorci frumusel in pagina PayPal si introduci codul respectiv. Acum e clar ca e cardul tau si nu e furat, din moment ce ai acces si la extrasul de cont din banca. Inteligent, nu? Daca vanzatorul nu-ti trimite marfa, ceea ce mie mi s-a intamplat pe eBay nu o data, atunci exista posibilitatea ca PayPal sa ia banii din contul PayPal al vanzatorului (daca mai are ceva acolo) si sa ti-i dea inapoi. Eu am avut noroc si mi-am primit banii inapoi.

Inutil sa mai spun, cred ca toata lumea stie deja, trebuie sa ai card Visa sau Mastercard, embosate - adica cu literele in relief (am spus visa, nu visa electron sau alte balarii) si care sa mearga in strainatate.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.