www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! (strumming Patterns)


Guest hawkeye
 Share

Recommended Posts

Guest hawkeye

Salutare, natiune! Ma bucur sa fiu pe forumul asta (care spre deosebire de altele) se pare ca e plin de oameni prietenosi, chiar si cu noobii :) ....

 

M-am apucat de cantat la chitara de prin iulie, strain nu sunt de teoria muzicala, doar de chitara .... :)) Am avut ca profesori tutorialele de pe net, dictionarele de acorduri, etc ...

 

Momentan, pot sa spun ca reusesc sa prind majoritatea acordurilor (inclusiv cele cu barre - mi-a luat ceva timp, piele de pe degete, rani, dureri si usturimi) ... La partea cu fingerpicking sunt relativ blana ...

 

Marea mea problema este cu strumming-patterns ... Stiu ca e plin netul de strumming patterns care mai de care, dar de ex am intrat pe www.tabulaturi.ro (sorry de reclama) ... Si cand incerc sa cant un cantec, daca as canta un acord (la inceputul fiecarui vers, sau cand e necesara schimbarea acordului) ... Sa zicem ca ar merge treaba ... Numai ca eu vreau mai mult decat asta, vreau efectiv sa simt ca (virgula) cant ... Si aici se incurca treaba, adica daca timp de 2 masuri piesa suna bine (in versiunea mea), cand e de schimbat un acord de multe ori ma aflu in contratimp ! Unde nu mai pun ca toate interpretarile mele suna aproximativ la fel (down down up up down) ...

 

so please help with strumming patterns (daca stiti vreunul care suna klumea), sau tips`n`tricks!

 

Multumesc anticipat, Traian

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca nu ar trebui sa inveti anumite patternuri, ci sa canti impreuna cu melodia si sa incerci sa iti dai singur seama care e bataia. Ideea e sa te obisnuiesti sa canti orice fara sa te gandesti la ce pattern ar trebui sa folosesti, sau sa te cramponezi in anumite patternuri. Poate nu o a iasa de la inceput, dar incet incet o sa iti dai drumul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cel mai bun tip existent e sa exersezi. Dupa ce inveti niscaiva melodii, o sa iti fie din ce in ce mai usor. Stiu, ca si eu trec prin asta - sunt incepator ca si tine, dar incercand sa tin ritmul cu melodia in timp ce o ascult imi e mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.