www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionarea,livrarea.......de Pe Thomann


Guest Raynnbow

Recommended Posts

Am vorbit cu o, scuze ca zic, dar proasta pe DHL, i-am sunat... si au zis ca Deutsche Post nu e DHL. Thomann trimite prin Deutsche Post, nu DHL. Nu mai stiu ce sa zic

Proasta era de la DHL Romania? Inseamna ca nu stie cine-i sefu'. :)

At the beginning of 2002, Deutsche Post World Net became the major shareholder in DHL. By the end of 2002, DHL was 100%

owned by Deutsche Post World Net.

DHL Romania nu preia coletele de la Deutsche Post/DHL, ci posta romana. :) Fugi la posta si fa scandal!!! Faptul ca ai de primit doua colete trimise la aceeasi data ii incurca rau de tot pe idiotii de la posta. Io am primit unul dupa 10 zile lucratoare, altul dupa 20.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hi there,

 

The delivery time is in working days and dose not include weekends so it has only been 8 working days. Below are the German parcel numbers, please speak to your local postal service and ask them if the have the parcels.

 

Romania = 7-10 days (cica)

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Pai cam are dreptate al de la Thomann. Vezi ca zic ei pe undeva printr-un colt de site sa astepti cuminte o luna inainte sa te plangi la ei ca nu ti-a ajuns pachetul. Ca oi fi tu nerabdator si numeri zilele, e normal, dar nici sa te agiti atata nu-i bine. Rabdare si tutun... Si nu uita ca posta e de vina. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Eu am comandat un Shure cu tot cu stand, de la Thomann dar printr-o firma din Oradea, am citit tot aici pe forum de varianta asta, si a ajuns relativ repede, cam in 10 zile, la pretul de la Thomann plus transportul prin curier din Oradea, care a mai fost vreo 26RON, pt ca a fost ramburs... deci cred ca e cel mai convenabil, m-a costat si mai putin decat daca luam direct de la Thomann, nici nu am dat banii inainte si m-a scutit si de drumuri la posta.

Nu vreau sa le fac reclama dar pentru cine vrea sa mai comande de la Thomann e o varianta in plus, eu am fost multumit de serviciile lor

 

http://www.echipamente-muzicale.ro/ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest stangaciu

Am comandat inainte de Craciun o chitara de pe Thomann. Pe site era pe "galben"(adica 5 zile intarziere, nu e pe stoc). Deci ma asteptam la 11 zile. Am prins perioada de vacanta...Thomann nu a functionat pana pe 5 ianuarie. Chitara a ajuns pe 17 ianuarie(deci la 12 zile de la reluare). Acum, cum e norocul fiecaruia...

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Am comandat inainte de Craciun o chitara de pe Thomann. Pe site era pe "galben"(adica 5 zile intarziere, nu e pe stoc). Deci ma asteptam la 11 zile. Am prins perioada de vacanta...Thomann nu a functionat pana pe 5 ianuarie. Chitara a ajuns pe 17 ianuarie(deci la 12 zile de la reluare). Acum, cum e norocul fiecaruia...

 

 

Si la mine a luat mult....am comandat pe 3 dec,anul trecut si am primit-o inainte de craciun,parca pe 21....istetii astia de la posta au mai intarziat si cu instiintarea vreo 3 zile...in plus coletul era intr-o stare cam urata,aproape ca iesise chitara din cutie...in fine,multa neseriozitate la posta romana.

Link to comment
Share on other sites

F..T posta romana

Astazi ma cheama un prieten sal ajut ca io ajuns coletele(chitara ampu si un stand) de la thomann la posta.Ne ducem si cand sa le primim le vad ca sunt impachetate in niste pungi mari si albastre japoneze(ciudat),nam zis nimic.

Ajungem acasa deschidem punga cu amplificator si curge apa ,toata cutia era plina de apa rupta,ca norocu ca ampu era protejat de punga ei originala,cutia chitari era si ea rupta de parca a rotanito un caine si chitara era zgariata la un colt si parca zgariata/crapata langa neck jointu un pic asa 1cm

noh ce poti spune?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa scrieti fiecare la Thomann despre aceasta chestiune si sa gaseasca o solutie. Poate le trimit cu Atlassibul.

Trebuia sa refuzati primirea ca sa se intoarca la Thomann si va cereati banii inapoi. Poate asa era mai bine.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa cereti sa le vedeti inainte, fara sa semnati ceva, sa vedeti cum arata, si apoi refuzati. Daca le deschideti inseamna ca le acceptati asa cum sunt. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

nu iti da nimeni pachetele inainte sa semnezi.

Nu iti desface nimeni coletul decat dupa ce ai terminat toata treaba si pleci de la ghiseu la o masa alaturata,dar deja e tarziu.Era bine inainte cand se vamuia,tocmai din acest motiv,vamesul desfacea sa vada ce ai in colet si cu ocazia asta realizai ce e si cum e si puteai sa refuzi.

Asta e politica postei romane,semnezi vezi coletul...nu...se intoarce inapoi(tre sa vezi prin colet in ce stare eprodusul)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

Din pacate asa e. Intai semnezi si dupa aia iti aduce coletele.

In cazul pachetelor mici se poate verifica usor si pe loc daca sunt ok.Eu de obicei aduc seturi de tobe (acustice si electronice) si mi-ar fi imposibil sa desfac pachetele acolo sa vad daca sunt toate in regula.

Uneori pachetele de la thomann imi vin acasa.

Iar la faza cu desfacutul pachetelor mi s-a intamplat si mie.Din cate stiu "baetii" de la vama au dreptul sa le desfaca si sa vada ce-i inauntru daca li se pare ceva dubios.Cei de la thomann nu au vreo vina.

Link to comment
Share on other sites

Te duci la Posta, spui "am primit un colet" si ii ceri sa ti-l aduca inainte sa semnezi ca sa vezi cum arata. Daca nu vrea, ii spui ca mergi sa discuti cu Dirigintele Postei. Daca tot nu vrea, atunci mergi si discuta cu el. Explica-i ca nu poti sa semnezi de primire pentru un colet pe care nu l-ai vazut, sunt lucruri fragile inauntru si trebuie sa vezi starea coletului inainte de a semna. Nu este nici o smecherie, este dreptul tau. Daca refuza, fa reclamatie. :) You win! :) Stiu ca pare multa birocratie insa poate asa se invata si ei sa te respecte si sa-ti respecte drepturile. Apropo, in nici o tara din lume nu te lasa sa deschizi coletul inainte de a-l semna. :(

 

Si dati mailuri la Thomann cu problemele voastre. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am comandat de vreo 4 ori in total de la thomann, cu livrare prin posta.

De fiecare data erau produsele ambalate BOMB-PROOF... doar cand am primit combo-ul arata cutia cam julita, dar inauntru de la atata padding cu spuma si pungi cu bule si altele, ampul nu avea nici cea mai mica zgarietura.

 

Si am comandat inclusiv chestii de genul stage piano, cutii de chitara clasica, care sunt destul de voluminoase... so... probabil ca dupa cum ti-e norocul. Oricum, DUPA ce semnezi de primire, poti desface in prezenta celor de la posta si verifica integritatea produselor. Daca apar probleme iti vor da un formular de avariat la transport sau asa ceva, pe baza caruia iti restituie thomann banii sau schimba produsul... teoretic, ca practic n-am avut nevoie din fericire

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.