www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretboard Virtual


Guest Rayvann
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

Guitar pro-ul mi se pare foarte greoi si ineficient pentru scris piese si de aceea prefer sa folosesc hosturi VST in care ma misc ceva mai repede. Totusi, as avea nevoie de ceva precum fretboardul din gp si/sau un afisator de tabulatura (sa-mi afiseze ceea ce se canta in timp real, ca sa inteleaga si cei care n-au mai pus mana pe vreun host). Ati auzit de vreo astfel de trasnaie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Nu tocmai la asta ma gandeam...ce face programelul ala poate face si gp.

Eu ziceam de un plugin vst care sa poata fi folosit ori ca generator (si sa afiseze notele asociate) ori ca efect (si sa afiseze notele instrumentului la care este aplicat).

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Mai.. ideea este ca eu scriu de obicei piesele in hosturi gen FL, pentru ca mi-e mult mai usor. Insa colegii mei nu prea stiu cu ce se mananca FL si se uita la piano roll-ul ala ca la altceva.Iar continuul export/import midi intre programe e, dupa parerea mea, o pierdere de timp. Trebuie optimizate o gramada de chestii inainte, etc, nu-i tocmai dat click pe export si gata. Plus ca atunci cand dai import de midi in gp, fretboardu ala ia notele si ii le pune cum ii zboara lui, de ex gp nu are cum sa stie dintr-un fisier midi daca tu canti pe coarda La sau ceva mai sus pe coarda Mi.La powerchords e dezastru.

De aceea am nevoie de un vst, ca eu sa-mi fac treaba cum trebuie, si sa priceapa si ceilalti melodia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

exista o chestie numita realguitar .. e un instrument vst care simuleaza o chitara clasica/acustica. poate asta cauti. pt electrica e refx slayer. si ar mai fi cateva..

 

http://www.musiclab.com/products/realgtr_info.htm

 

http://www.refx.com/?lang=en&page=prod...slayer2/summary

 

 

btw.. fl-studio nu mi se pare chiar mediul perfect de editat midi.. sau orice altceva in afara de tobe. sunt alte editoare care stiu mai bine midi si recording si tot.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

nu stiu, fiecare cu ale lui. eu n-as suporta sa lucrez in altceva decat piano roll-ul din FL. In orice caz, nu voi sta vreodata sa asez note pe portativ. Despre Realguitar, nu stiu, o sa incerc sa-l gasesc, sa vad ce-i cu el. Slayerul, insa, e o panarama, mi-a format niste concepte ingrozitoare despre chitara atunci cand habar n-aveam mai nimic(Aaaa, la ce-i bun knobul de gain? :|... ). Pana la urma eu zic sa ma las pagubas pana nu scot astia GP in varianta vst.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

sper ca vorbim de acelasi piano roll (nu de step sequencer .. bleh)

nu neaparat editat, cat doar afisat, adica cam ce face cel din gp in timp ce canta piesa, (nu poti edita daca ai dat play, dar poti viziona ce se intampla in "bar"ul curent)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.