www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Amplitube Live


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Dupa ce am indurat niste horcaeli de neimaginat de la Guitar Rig ( da..am instalat ASIO si am urmat si alte instructiuni, da' efectiv m-am saturat ) am decis sa trec pe Amplitube Live....ok softul dar am o singura problema, are un sustain foarte slab ( sper ca folosesc bine termenul ) , adica daca dau pe o nota se aude o secunda, sau in cel mai bun caz doua secunde si gata, tapping sau legato nici poveste.Precizez ca nu am umbat la nici o setare a softului ( vorbesc de main window ) chiar numa la driveri si alea la care era stricta nevoie. Nu stiu de ce dar am impresia ca are vreo legatura cu noise-gateul, oare ce se poate face?

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

poate fi de la chitara , de la cablu .. semnalul slab ...etc. Dar in principal softurile astea au niste bube la sampling. Cauta in setari sample rate .. si joaca-te pe alea pana iti suna k lumea. Softurile astea sunt inutile fara hardware-ul cu care se vand. Unitatea hard da o dinamica aparte si face ca tonul sa se apropie cat se poate de mult de realitate. Eu la studio folosesc WAVES GTR. Incearca-l... o sa ramai uimit de ton. E cea mai buna aplicatie la ora actuala pe piata. De altfel a aparut si GUITAR RIG 3. Incearca-l si pe ala ! Are niste simulari noi f. reusite ... gen HIWATT !

Link to comment
Share on other sites

neah...it's just a Hora

Vezi sa ai nivelul de intrare indeajuns de inalt incat sa-l poata prelua programul ca lumea. In amplitube ai beculetele alea de intrare a semnalului care fileaza, nivelul trebuie sa ajunga cat mai aproape de nuanta rosie, din dreapta, dar fara sa ajunga la ea. E foarte posibil si sa fie de la noisegate, care din cate tin minte la Amplitube era rudimentar si taia "din carne" semnalul, dar incearca si ce ti-am zis eu.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, primul lucru care se spune de catre cel care pune o astfel de intrebare este cum intra cu semnalul de la chitara in calculator. Asta este prima posibila cauza a tuturor problemelor de acest fel, si cea mai importanta.

Distorsed, cum ai legat chitara la calculator? Ce preamplificator sau DI Box ai folosit si ce placa de sunet?

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Mwell...nu am preamp, iar placa de sunet e ceva mai veche, insa in Guitar Rig nu aveam Delay, deci n-am idee de ce sa nuy mearga

Link to comment
Share on other sites

Placa de sunet e veche?

Nu conteaza vechimea ei, ci modelul si producatorul - adica calitatea ei audio. Este o diferenta foarte mare intre placile de sunet, chiar intre cele sub 100 EUR.

Daca nu sesizezi delay, foarte bine. Dar niste drivere ASIO sint utile si pentru calitatea audio - pentru ca sa faci procesare si recording pe 24 bit, daca placa de sunet o permite - se simte diferenta intre 16 si 24 bit.

 

Nu ai probleme?

Ai probleme. In primul rind de asta iti suna prost chitara prin software - nu folosesti un preamp sau un DI box si atunci semnalul de la chitara ta ajunge in placa de sunet sub forma de fertilizator natural. Colegii de forum versati in electronica iti pot explica pe larg cum nepotrivirile de impedanta dintre iesirea de la chitara si intrarile placii de sunet duc la degradarea SEMNIFICATIVA a sunetului. Iar daca folosesti un preamp de microfon inclus pe placa de sunet... mai bine nu.

 

Incep sa cred ca ar trebui sa facem un topic sticky special despre chestiile hardware elementare la folosirea calculatorului pentru chitara - preampuri, DI Boxes si explicatii privind placile de sunet si performantele acestora, pentru ca observ ca foarte multi colegi de forum nu sint avertizati asupra problemelor ce apar daca te conectezi direct la placa de sunet si nu reusesc sa foloseasca software-ul la capacitatile sale reale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.