www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incarcare Asimetrica


Guest deadlok

Recommended Posts

Guest deadlok

Am un amp Marshall Valvestate 2x80 (la 8 ohm) stereo; intrebarea este : daca ii pun un cab de 8 ohm doar pe un canal (left sau right), si pe celalalt il las "in aer", poate fi afectat ampul ? (adica se poate arde/ supraincalzi ceva prin amp)

 

Multumesc.

 

PS : In caz ca are importanta, finalii sunt MOSFET.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Am un amp Marshall Valvestate 2x80 (la 8 ohm) stereo; intrebarea este : daca ii pun un cab de 8 ohm doar pe un canal (left sau right), si pe celalalt il las "in aer", poate fi afectat ampul ? (adica se poate arde/ supraincalzi ceva prin amp)

 

Multumesc.

 

PS : In caz ca are importanta, finalii sunt MOSFET.

Mai e o solutie daca vrei sa folosesti amp-ul pe mono, mi se pare ca are o positie de "bridge" (prin default) -- la modelul asta/8008 (sper ca nu ma insel :) ) se conecteaza unica iesire formata din perechea de jack-uri ROSII. Output-ul va fi controlat de un singur atenuator (reglajul de pe un singur canal), nu mai tin minte daca stingul sau dreptul.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Amp-ul este de fapt o bucata de 8280, mai exact partea de head + reverb tank-ul; are doua iesiri line-out (left si right) si doua iesiri dublate pentru cabs (tot asa, left si right, in total 4 mufe). Din pacate nu are iesire de headphones, si nici nu stiu cum as putea sa ii mesteresc una; si sa ii pun doua caburi nu merge, ca ma costa cam mult si cred ca le-ar crapa bibelourile vecinilor. :)

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.