www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica]Behringer V-Tone Stratocaster


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Nume:Behringer V-Tone Stratocaster, modelul mai vechi, adica cel care imita perfect corpul unui Stratocaster, nu ca cele actuale.

Pret: aprox. 100E(+amp) second hand, cumparata de la un membru al acestui forum

Caracteristici:

-configuratie SSS

-Vintage Tremolo

-selector cu 5 pozitii

-22 de taste

-grif maple

-foarte bine intretinuta(desi nu-i meritul producatorului :))

Cum se comporta:Nu falseaza.Pe clean are un ton foarte bun, atat conectata la amp, cat si la calculator.Pe distors, doza bridge suna foarte agresiv si ascutit, iar doza neck are tendinta de a transforma distors-ul intr-un overdrive discret.De obicei folosesc combinatia de doze middle+bridge, situatie in care distors-ul isi pierde un pic din agresivitate, dar si sunetul pierde volum.Tremolo-ul functioneaza bine si nu dezacordeaza corzile, decat in cazul folosirii indelungate si chiar si atunci, foarte putin.La "rece" are o rezonanta foarte buna, desi metalica.Griful este drept, comod, desi mi-as fi dorit sa fie o idee mai ingust.

Parti bune:e numai buna pentru un blues curat, sau cu foarte putin distors.In combinatie cu Guitar Pro poate face minuni.Un plus foarte important pentru mine este ca rezista la dezacordare;cheitele mecanice se invart usor si tin pitch-ul foarte bine.Ca o paranteza, am cantat pe un model recent al acestei chitari si in momentul in care era pusa in husa se dezacorda pe loc.Finisajul producatorului este foarte bun(atat cat se poate face la nivelul asta de pret).

Parti rele:dozele nu sunt cele mai potrivite pentru distors(era de inteles, totusi).Faptul ca are rezonanta buna la "rece" este o sabie cu doua taisuri, in sensul ca nu poti canta noaptea, ceea ce eu mi-as dori.Chitara este destul de grea pentru una al carui corp este facut din "multiplex/placaj".

Impresie:o chitara foarte buna pentru cei care doresc sa invete, sa experimenteze.Raportul performanta/pret este foarte bun.

Nota:7.5/10

 

http://www.behringer.com/GUITAR-PACK/index.cfm?lang=ENG (cum am spus, modelul este cel anterior celui de pe site)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.