www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Iau Un Fender Baja Telecaster - Pareri


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Ma intereseaza sa cumpar un Fender Classic Player Baja Telecaster, mai multe detalii in link-ul de mai jos:

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...ster?sku=512765

 

Din specificatii arata foarte bine si e foarte aproape de "reteta originala": corp ash, doze custom shop 69, lac subtire etc. si ceva peste cum ar fi S switch si selectorul cu 4 pozitii. Pretul deasemenea este bun - 590 E la thomann pentru ce specificatii are este foarte atragator, mai ales ca pe la inceputul lunii noiembrie mi-l poate aduce cineva.

 

Ce parere aveti? Din cate am citit pe net calitatea fabricatiei ar fi foarte buna, materialele la fel, singura mare necunoscuta ar fi griful (habar n-am ce inseamna Soft ?V? Shape, asa cu radius-ul de 9.5 mai inteleg).

 

Daca are cineva prin Bucuresti asa ceva si vrea sa ma lase sa o vad, promit ca vin eu cu berea.

 

Ma intereseaza in primul rand sound-ul si feeling-ul.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Am testat unul acum 2 saptamani. Ma atragea pretul, am auzit pe net lucruri foarte bune despre ele.

 

Suna bine, dar nu mi-a placut neck-ul. Prea chunky pt gustul meu. De asemenea, fretuirea era facuta foarte prost. Dar merita toti banii aia, cu siguranta!

Bafta la cumparaturi si sa pui poze :)

Link to comment
Share on other sites

Inca un plus este doza de neck "twisted" adica revers-polarity reverse wound, care face sa obtii hum-buck in pozitia 2 si 4 (in faza)...

 

Cu gatul trebuie sa iei in considerare urmatoarele observatii:

- soft V adica un V rotunjit

- 41.2 mm la "nut" in comparatie cu Mexican Standard 42mm, American Standard 43mm

- 9.5" radius este standard la fender acum (adica majoritatea au acest radius)

- finisarea tastelor probabil este sub cea de la standardele Americane, dar asta se poate rezolva cu o cheltuiala minima acasa sau la un lutier...

 

Cu alte cuvinte consider ca este o chitara super pentru pretul respectiv. Pune-ne poza si samples de indata ce o primesti...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_GS

salut! din noiembrie, gasesti Classic Player BAJA Telecaster (Desert Sand) aici .

Pret: 1950 RON - include garantie + posibilitatea de a proba chitara inainte de a o cumpara :) .

Link to comment
Share on other sites

daca pe toman e 590 euro atunci e ok

 

apropo, daca tot lucrezi la proguitar, spune-mi te rog si mie, cat ma costa un hb fender pearly gates si un set de texas special stratocaster, dar asa, la oferta, ca altfel stiu si eu :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

hmmm...interesant, ieri erau 650 ron respectiv 350 ron

azi par mai interesante...poate poate.

proguitar, din cate stiu eu, lucreaza cu magazine din tara. se poate face comanda printr-un astfel de magazin? eu nefiind din bucuresti, vreau sa vad inainte ce cumpar, si sa nu mai dau bani pe transport, daca e posibil... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_GS
hmmm...interesant, ieri erau 650 ron respectiv 350 ron

intr-adevar :) .. ultima oara am importat tipurile acestea de doze inainte de 1 ian 2007... iar preturile vechi fusesera calculate la momentul respectiv (adica inainte de eliminarea taxelor vamale).. revizuim permanent preturile, pe masura achizitionarii instrumentelor in noile conditii comerciale (avem inca stocuri mai vechi de 1 ian 2007 din pacate).

poti comanda dozele la unul dintre dealerii nostri din tara..teoretic pretul lor ar trebui sa coincida cu cel recomandat de noi! daca nu, livrarea prin posta a unui set de doze de pe guitarshop.ro, nu ar trebui sa coste mai mult de 10 ron.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.