www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Woods


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Spuneti-mi si mie care ii cel mai bun lemn pentru body, pentru grif ... am cautat pe google da nu stiu engleza :) :) poate imi faceti un rezumat la tot va rog :( vi-as fi recunoscator :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH
Spuneti-mi si mie care ii cel mai bun lemn pentru body, pentru grif ... am cautat pe google da nu stiu engleza :):) poate imi faceti un rezumat la tot va rog :( vi-as fi recunoscator :)

Împrumutã o chitarã de maximã calitate de la magazin ºi du-o la un laborator genetic ca sã-i determine codul genetic, specia lemnului etc.

 

Da' o chitarã de inox cum ar fi (sau, mai normal, aluminiu)???

 

(uitându-mã pe Wikipedia, parcã zicea cã gâtul poate fi din abanos, iar cutia de rezonanțã, într-adevãr, din conifer)

Edited by NecroticCH
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Va multumesc pentru ca incercati sa adunati posturi ... dar nu la mine pe topic ... am pus o intrebare la care vreau sa mi-se raspunda ... intradevar m-am exprimat gresti ... nu cel mai bun lemn care vreau sa stiu, ci tonurile pe care le scot fiecare lemn in special ce lemn folosesc cei de la gibson pt les paul ... este o cafenea si deschid ce topic vreau eu (aproape) dak adminul considera ca nu ii postat unde trebuie il muta el ... vreti sa adunati posturi mergeti pe un forum international si comentati la fiecare topic ... poate va da cineva un premiu pt prostie :) Nu stiu de-ce s-a mai facut forumul dak ma puneti sa caut pe wikipedia ... desfintati rgc si gata x(

P.S. Multumesc alexyz pt singurul post la locul lui !

 

Puteti sa inchideti topicul ... ms

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

P.S. Multumesc alexyz pt singurul post la locul lui !

 

Puteti sa inchideti topicul ... ms

 

stai man nu te grabi...dar dc ai sa cauti pe forum o sa vezi k sunt destule informatii...oamenii astia pur si simplu s-au saturat sa tot discute asta..crede-ma k e un subiect epuizat...les paul folosesc mahon pt gat si combinatii de mahon si artar in general pt corp (acum depinde si de modelul de LP, standard e corp mahon, gat lipit de mahon) iar pt fingerboard (tastiera) folosesc ebony si rosewood.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu asi vrea sa imi construiesc una pt jazz si blues si vroiam sa stiu cam ce lemne se volosesc pt genul acesta :) oricum mersi pt info de pana acuma :( ... sincer mi-a fost lene sa caut pe google ca is in vacanta wtf?? :))) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu asi vrea sa imi construiesc una pt jazz si blues si vroiam sa stiu cam ce lemne se volosesc pt genul acesta :) oricum mersi pt info de pana acuma :( ... sincer mi-a fost lene sa caut pe google ca is in vacanta wtf?? :) )) :)

 

hmm..alea nu sunt hollowbody?o sa fie mult mai greu sa iti construiesti una...sincer acum dc nu ai cunostintele, sculele si indemanarea necesara, mai bine cauti si iti cumperi o chitara adecvata...e chiar greu sa iti faci una si sa iti iasa ceva bun...sau ieftin...dc te hotarasti sa iti cumperi pe piese vei ajunge la o suma maricica daca urmaresti calitatea...iar dc nu...pai ce rost are?sfatul meu, cumpara-ti una.Invatza pe ea...Invatz-o pe ea...si dupa ce stii tot ce e de stiut, stai jos si regandeste totul...merita sau nu investitia si efortul? Apoi actioneaza in consecinta.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Da intr-un fel ai dreptate dar gandeste-te ca un gibson e peste 900 $ ... pentru mine mult :) si nah am zis ca ies mai ieftin si mai bine asa cum ziceam ... dar nah ... sa vad dak castig la loto o sa imi iau una :)) kidding :)

Link to comment
Share on other sites

Da intr-un fel ai dreptate dar gandeste-te ca un gibson e peste 900 $ ... pentru mine mult :) si nah am zis ca ies mai ieftin si mai bine asa cum ziceam ... dar nah ... sa vad dak castig la loto o sa imi iau una :( ) kidding :)

 

mai sunt si alte chitari, nu numai gibson pe lumea asta..si eu visez la unul..dar inca nu merit :) . Mai sunt si alte variante (epiphone e doar una din ele).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.