www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degetul Mic


Guest dau.bine
 Share

Recommended Posts

Guest dau.bine

Salut !

As dori sa stiu daca flexarea degetului mic trebuie sa se limiteze strict la articulatia metacarpiana.

Personal , desi cint, folosindu-ma de el de multa vreme,abia acu constat ca , in momentul cind il asez pe coarda miscarea e una compusa producindu-se si o anumita rasucire a degetului mic, de la baza incheieturii (ca o pivotare in jurul inelarului).E drept pe electrica unde pastrez distanta redusa pina la corzi ,nu se simte, dar indata ce am departat degetele de corzi e evidenta rotirea asta. E corect sa folosesc miscarea asta , ori sa caut sa "intepenesc" palma si sa efectuez miscarea doar din articulatia falangei ?

As vrea sa stiu cum e strict corect , academic daca vreti . (comod imi e asa cum am scris mai sus...)

Ms.

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine
pai daca iti este comod e ok, poti sa il misti si din incheietura lombo-sciatica :) daca iti e mai usor.

Salut

De acord man , dar dupa mine deprinderea unei tehnici dupa anumite particularitati anatomo-fiziologice este echivalenta cu cintatul dupa ureche, adica lautarie man , daca vrei. Asta e parerea mea. Eu nu sunt un instrumentist cu viziune...vreau sa invat sa cint corect, aplicind tehnici corecte , nu sa improvizez dupa cum imi vine...No offence man, cam tot "dupa cum imi vine" cint si eu de ceva vreme ...dar vreau sa mai incerc si altceva...

Chiar n-a trecut nimeni printr-o scoala , sa-mi explice si mie cum sta treaba .....eu n-am apucat...

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine
ti-as putea arata eu putina tehnica la mana stanga

tehnica pe care am invatat-o eu la scoala populara de arta si pe care o folosesc si in prezent

 

suntem amandoi din iasi....

Salut !

Ms. de invite man, sigur , de ce nu... He, he, ...cu cine ai studiat la Scoala Populara , cu D-l Gavris ...?

Eu am luat ceva lectii de vioara acu vreo 20 de ani de la el.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Ms. de invite man, sigur , de ce nu... He, he, ...cu cine ai studiat la Scoala Populara , cu D-l Gavris ...?

Eu am luat ceva lectii de vioara acu vreo 20 de ani de la el.

haha :)

ce treaba are vioara cu chitara? tehnica pt mana stanga e total diferita, dar TOTAL

nu-l cunosc pe dl Gavris. eu am facut cu Marinel Roman

daca vrei sa-ti arat intreba-ma, in weekend sunt liber :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.