www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"restaurare"


Guest Macaret
 Share

Recommended Posts

Guest Macaret

Vreau sa innoiesc o chitara mai veche de 40 de ani, acustica si aveam cateva intrebari....

 

Oare cat este de buna vopseaua la spray pentru aplicat pe chitara ? si inca una cam cat costa un set de cheitze ca pe net nu am gasit ... sa traiti !!

Link to comment
Share on other sites

cred ca e mai econimic, mai usor si cred k si rezultatul ar fi mai bun...sa-ti iei pur si simplu alta chitara....aceasca chitara de 40 de ani... daca mai e si hora eventual....nu cred k merita osteneala si banii pe care i-ai investi in ea...

 

totusi, daca preferi restaurarea, cheite poti gasi aici

... s-ar putea sa gasesti si la guitar shop, nu stiu sigur...

Edited by matei90
Link to comment
Share on other sites

Guest Macaret

Sunt mult prea scumpe pt ce vroiam eu sa fac .... cred ca o sa le fac o baie de nichel pana la urma ... am o acustica aprope noua ... eu vroiam doar sa o restaurez ... am eu niste pitici pe creier ...

Link to comment
Share on other sites

Lacul din spray-uri este destul de bun ,dar sa incerci sa il dai intr-un strat cat mai subtire si intr-o camera complet izolata de praf sau de curenti de aer care ar putea sa aduca si sa lipeasca de suprafata proaspat "vopsita" praf sau alte impuritati...Faza cu "nu merita sa restaurezi o chitara de peste 40 de ani" mi se pare o ENORMA ABERATIE...poate bunicul sau tatal sau, au reusit sa achizitioneze o chitara deosebita...de unde stii ca acest presupus "harb" de chitara la prima vedere nu este un super Martin&Co sau o alta "bomba acustica"...exemplul are in el o doza intentionata de exagerare,insa lasand gluma la o parte, acea chitara de peste 40 de ani poate fi una deosebita(si asta chiar daca nu este facuta de o super firma gen Martin , Gibson, etc) ...daca are fata din molid solid si s-a cantat mult pe ea in acesti 40 DE ANI , ai toate sansele ca chitara ta sa SPULBERE din punct de vedere tonal chitarile noi , abea scoase din fabrica, chiar daca pe headstock-ul lor sta scris numele unei firme respectabile...Ca exemplu am cantat pe o chitara Reghin facuta inainte de 1980, copie dupa Martin D28, cu fata din molid solid si spatele si lateralele din mahon...avea un ton atat de plin , un volum incredibil si o rezonanta pe care efectiv o simteai cu tot corpul si nu doar cu urechile...Asa ca intentia ta de a restaura chitara este demna de LAUDAT si INCURAJAT...Evalueaza chitara din punct de vedere tonal si al playabilitatii...daca consideri ca acesti doi factori te satisfac intr-un mod deosebit eu zic sa investesti efortul in restaurarea ei...ajusteaza trussrod-ul (asta in caz ca are unul ), confectioneaza un pragus(nut) si un inaltator(saddle) din os de vaca , schimba-i corzile cu unele noi ...chiar si dupa aceste "simple operatii" S-AR PUTEA ca , chitara sa iti arate o alta fatza pe care nici prin gand nu iti trecea ca o poseda...si anume un sunet bestial... :) Iti urez succes...

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

nu da cu spay ca o strici, curato cu smirghel fin granulatie in jur de 1000 dupaia finiseaza cu smirghel de granulatie mai mare ....astapana devine de culoare uniforma..dao cu bait si lac .....sau daca gasesti doar cu nitrolac

Link to comment
Share on other sites

daca vrei o restaurare corecta iti dau eu un sfat.avand in vedere ca e o chitara veche si lemnul este uscat sa zicem ca ar suna bine.o cureti cu scmirghel avand grija sa nu iei pre mult din fibra lemnului deoarece va suna prea acut.spray te sfatuiesc sa nu folosesti.dracu te ia!..... :) .daca chitara este o.k. ,daca tastele sunt la locul lor, daca griful nu este stramb merita sa cumperi lac de instrument.pt cei ce nu stiu ,este un lac special pe baza de rasini naturale care lasa fibra sa vibreze si in plus chiar ii accentueaza rezonanta.nu folosi spray.nu folosi nici lac obisnuit de mobila deoarece risti sa-ti mai folosesti "bijuteria" ca dulap de haine.eu am un reghin din `66 (este prima mea chitara, am "mostenit-o de la tatal meu si inseamna mult pt mine si cand la ea doar ocazional)si suna f bine si bineinteles nu a scapat nici ea de restaurari.dar daca nu esti sigur mai bine las-o asa....

daca mai ai nelamuriri contacteaza-ma

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.