www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poll: Cea Mai Overrated Firma De Chitari Electrice


OntZ

poll: cea mai overrated firma de chitari electrice  

85 members have voted

  1. 1. cea mai overrated firma de chitari

    • Femder
      20
    • Gibson
      16
    • Jackson
      7
    • Ibanez
      19
    • B.C. Rich
      11
    • PRS
      5
    • RKS
      0
    • Music Man
      3
    • ESP
      2
    • Gretsch
      1
    • Schecter
      1


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest p_aciulea
Ar trebui ca fiecare sa fi cantat pe cate o chitara din marcile sus numite pentru a emite o judecata de valoare.

 

+1 :)

 

ca sa poti vota in cunostinta de cauza, tre sa le fi incercat p toate, ceea ce ma indoiesc ca se poate spune despre majoritatea, inclusiv eu, de aceea nici nu votez

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

 

ca sa poti vota in cunostinta de cauza, tre sa le fi incercat p toate, ceea ce ma indoiesc ca se poate spune despre majoritatea, inclusiv eu, de aceea nici nu votez

 

Iti dai seama, din bun simt nu pot vota nici eu ca pe multe scule de acolo n-am pus mana decat in magazin, asadar o parere pertinenta...mai greu.

Link to comment
Share on other sites

plus ca sunt sute de modele, low-end pana la custom

 

votul asta nu are absolut nici o relevanta decat ca ti-a trecut un model prin mana si in functie de cum ti s-a parut, gata, votezi

 

poti intreba care vi se PARE firma cu cele mai slabe chitari si cu cele mai mari preturi (indicati si modelul testat)

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

plus ca sunt sute de modele, low-end pana la custom

 

votul asta nu are absolut nici o relevanta decat ca ti-a trecut un model prin mana si in functie de cum ti s-a parut, gata, votezi

 

poti intreba care vi se PARE firma cu cele mai slabe chitari si cu cele mai mari preturi (indicati si modelul testat)

 

Corect, ceva de genul raport calitate/pret

Link to comment
Share on other sites

n-o zis nimeni ca-i vot oficial de importanta nationala si care sa determine piata chitarilor de acum inainte. Spuneti si voi ce va place si ce nu va place, si daca v-a trecut prin mana cu atat mai bine, daca nu oricum sunt peste tot filmulete si piesulete trase cu tot felu de chitari din firmele precizate. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Din pacate nu ma lasa sa votez sub 25 de posturi. Dintre cele de mai sus, mie nu-mi plac BC Rich (si sunt mult prea populare pt ceea ce stiu sa faca - deci overrated). Totusi, dk ne referim la buzz for tha buck, mi se par chitarile Suhr foarte overrated.

Link to comment
Share on other sites

am votat fender pentru ca, din punctul meu de vedere fata de ce imi trebuie la o chitara, are multe lipsuri: n-ar face chitari din mahon nici daca ar fi singurul lemn de pe lume; daca gasesti un humbucker pe ele ii mare minune; nu face decat bolt-on neck, ceea ce la chitari de 3000$ mi se pare, scuzati expresia, NAJPA; nu s-ar atinge nici de floyd-rose, ca ce bun ii tremolo-ul lor (exceptie chitarile EVH), n-ar mai pune doua taste acolo sa fie 24 sa aiba omul mai multe note pe grif, ca 2 bucati de metal costa enorm de mult, etc. etc. etc.

Link to comment
Share on other sites

am votat fender pentru ca, din punctul meu de vedere fata de ce imi trebuie la o chitara, are multe lipsuri: n-ar face chitari din mahon nici daca ar fi singurul lemn de pe lume; daca gasesti un humbucker pe ele ii mare minune; nu face decat bolt-on neck, ceea ce la chitari de 3000$ mi se pare, scuzati expresia, NAJPA; nu s-ar atinge nici de floyd-rose, ca ce bun ii tremolo-ul lor (exceptie chitarile EVH), n-ar mai pune doua taste acolo sa fie 24 sa aiba omul mai multe note pe grif, ca 2 bucati de metal costa enorm de mult, etc. etc. etc.

 

Cum sa nu faca? N-ai auzit de Jackson ? parca ai si tu unu ... :)

Link to comment
Share on other sites

tot ce insiri tu acolo este traditia Fender:

 

bolt-on neck, alder body (in primul rand) - apropo am impresia ce exista tele cu corp de mahon -vintage non-locking tremolo, single coils

 

nu sunt overrated ci exact aceste features le asteapta de la Fender cine cumpara chitarile; asa cum tu vrei floyd rose, humbuckere, neck-through etc.

 

ai cumva senzatia ca un Fender custom shop va suna prost pt ca este bolt-on? intr-adevar undele custom shop'uri de la ei mi se par mult prea scumpe, insa per total nu este o firma overpriced; exemplul cu Suhr dat mai sus este f bun.

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

gibson mi se pare ca ar avea preturile cam prea overrated...cel putin la noi.

chitarile cu cel mai cinstit pret-calitate imi par a fi cele Schecter...

Link to comment
Share on other sites

am votat fender pentru ca, din punctul meu de vedere fata de ce imi trebuie la o chitara, are multe lipsuri: n-ar face chitari din mahon nici daca ar fi singurul lemn de pe lume; daca gasesti un humbucker pe ele ii mare minune; nu face decat bolt-on neck, ceea ce la chitari de 3000$ mi se pare, scuzati expresia, NAJPA; nu s-ar atinge nici de floyd-rose, ca ce bun ii tremolo-ul lor (exceptie chitarile EVH), n-ar mai pune doua taste acolo sa fie 24 sa aiba omul mai multe note pe grif, ca 2 bucati de metal costa enorm de mult, etc. etc. etc.

 

LOL. d-aia i zice fender ca e asa cum e. daca e cum vrei tu i zice jackson,esp si alte superstraturi

care ai votat ma musicman? tu stii ce vorbesti? inchei cu LOL

Link to comment
Share on other sites

@Radu_i: arata-mi in lista lor strat cu floyd

 

@mega.deb: emg-uri active single, din cate stiu; tre sa recunosc insa ca m-ar tenta viitorul model David Gilmour. N-am zis niciodata ca Fender SUCKS ASS, desi poate s-a parut asa. Pur si simplu mi se pare prea mare obsesia asta cu Fender, si, de ce nu, si cu gibson, desi tre sa recunosc ca n-am ce reprosa tonului unui LP

Link to comment
Share on other sites

io n-am auzit in viata mea de RKS.da tu sa n-auzi de suhr...si oricum ai uitat de washburn, peavey, dean, yamaha, hamer, fernandes, brian moore...si altele, mult mai cunoscute si mai populare decat rks, gretsch

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
am votat fender pentru ca, din punctul meu de vedere fata de ce imi trebuie la o chitara, are multe lipsuri: n-ar face chitari din mahon nici daca ar fi singurul lemn de pe lume; daca gasesti un humbucker pe ele ii mare minune; nu face decat bolt-on neck, ceea ce la chitari de 3000$ mi se pare, scuzati expresia, NAJPA; nu s-ar atinge nici de floyd-rose, ca ce bun ii tremolo-ul lor (exceptie chitarile EVH), n-ar mai pune doua taste acolo sa fie 24 sa aiba omul mai multe note pe grif, ca 2 bucati de metal costa enorm de mult, etc. etc. etc.

 

Imi permit sa te corectez putin, deocamdata sunt la munci si nu am timp sa caut prin net ca sa iti dau exemplele concrete dar mai pe seara promit sa revin cu detalii si exemple concrete

 

1) Fender face (sau cel putin a facut, dar din cate stiu inca mai face) chitare in toate cele 3 sisteme mari de asamblare :bolt-on, neck-thru SI set neck.

 

2) Fender face si chitare din mahon

 

3) Exista serii dedicate la fender care vin cu humbuckere gata instalate si chiar multe modele SSS care au routing HSH sub pickguard

 

4) Fender detine marca Floyd Rose in clipa de fata, intr-adevar nush de ce nu au nici o serie oficiala de strat cu Floyd gata instalat. Inainte aveau (ex: modelul Sambora sau modelele HM care au avut si punti Khaler)

 

5) Pentru faza cu tastele chiar nu bag mana in foc dar sunt destul de sigur ca au existat/exista modele cu 22 si 24 de taste. Dar exista un motiv pentru care ei prefera sa mentina traditionalul gat cu 21 de taste si anume: Aceasta permite pozitionarea dozei de neck in dreptul celei de-a 24-a taste, ceea ce permite obtinerea unor proprietati speciale ale sunetului in acea pozitie, acolo avand loc armonica de ordinul 4 (ma rog, nu e exprimarea cea mai fericita, daca nu e clar la ce ma refer am sa incerc sa revin cu detalii)

 

 

PS: a nu se intelege ca "tin partea" cuiva, mie imi plac toate :) Pur si simplu ofer niste informartii. Revin mai pe seara cu detalii concrete, acum sunt pe fuga. Daca vrea cineva sa completeze mai devreme cu exemple concrete chestiile scrise de mine e binevenit.

 

Bafta

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.