www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Ibanez Universe, Mod. 2003


Dulceata Mortii
 Share

Recommended Posts

Producator - Ibanez [Japonia], pret de catalog - 1580 euro, cu transport si cutie a ajuns vreo 1800; desigur, era noua. Am cumparat instrumentul din Germania, prin intermediul d-lui Dan Istodorescu, partener intr-o interesanta colaborare de distributie romano-germana. Plata s-a facut prin banca, livrarea a respectat cu strictete absoluta termenul. Daca sunt interesati, am sa postez numarul lui de telefon - eu as mai apela bucuros.

 

Caracteristici: 24 taste, 3 doze DiMarzio [h, s, h] de la mama lor, selector cu 5 pozitii, un potentiometru de volum si unul de ton, sistem bridge Edge pro 7, chei Gotoh bestiale, foarte precise. Chitara are aspectul inzorzonat specific optiunilor lui Vai [eu as fi dorit un model mai sobru, gen K7, dar dpdv tehnic, Universe-ul e net superior] - triunghi cu ochi [Dumnezeu], contur sidefat atat pe corp, cat si pe grif, inlay-uri de pozitie in stil "trunchi de piramida" etc. Pickguard-ul este, in sens propriu, o oglinda, poti scoate ochii celor din public cu reflexiile produse [eu nu prea am avut ocazia.

 

Sunet: eu ma inregistrez direct prin line-in, nu folosesc un combo [ca m-ar bombani vecinii, mai ales cand inregistrez noaptea], asa ca nu imi da tot ce poate, si totusi e mai mult deca ok. Sunetul de riff heavy metal are forta chiar daca sunt acordat cu un ton mai jos [la, re, sol, do, fa, la, re]. Pe doza dinspre grif se poate obtine, cu un anumit efect, un sunet dulce, ca de Fender. Pe single suna cel mai bine tonurile "clean"; totusi, din cand in cand imprumut o chitara electro-acustica pentru dublaj [adevarul e ca nu se compara, doar dozele piezoelectrice pot scoate asa un sunet, iar Universe nu are asa ceva]. Sustain-ul este ca de chitara fara tremolo, adica nesperat de lung; totusi, un model echivalent neck-through ar putea da si mai mult. Avand in vedere conditiile neprofesionale in care fac inregistrarile, incerc sa compensez prin suprapunerea a doua executii ale partiturii prin doua setari de sunet usor diferite - asta chiar da rezultate, merita sa incercati.

 

Parti bune: suna excelent, asa cum am spus; este usoara si perfect echilibrata pentru cantat in picioare; griful e foarte confortabil, in general nu-mi vine sa o las si sa-mi vad de alte treburi.

 

Parti rele: [da, sunt destule] In primul rand, am uzat tastele [desi corzile sunt reglate minutios, am o manira forte delicata de a canta, cred eu, si folosesc si "GHS string cleaner"]. Inca nu e nici o problema, dar cred ca se puteau tine mai bine in trei ani si jumatate; practic, "economisesc" chitara asta, prefer sa studiez pe alta, pentru a minimaliza uzura. Acordajul, hehehe ! Am spus ca are chei foarte bune, nici cu reglajul fin de pe "floyd" nu mi-e rusine, dar chitarele cu sistemul asta sunt foarte sensibile la variatii de temperatura: practic, ma acordez cel mai rar din jumatate in jumatate de ora [daca nu inregistrez, nu e nevoie, se tine rezonabil, dar pentru o adevarata precizie, si daca tot a costat atat de mult ...]. Orice s-ar spune, daca "abuzezi" de tremolo, fara sa scape deloc menghinele, acordajul se mai altereaza, probabil pentru ca arcurile se deformeaza intr-o mica masura plastic, cu revenire latenta. Dupa cum spuneam, aspectul nu e chiar pe gustul meu, as fi vrut ceva cat mai simplu [in ceea ce priveste artele vizuale, gustul lui Steve Vai este discutabil].

 

Impresia generala: face toti banii ! Daca vreti un "seven string" si va permite buzunarul, va recomand Ibanez Universe. Nota 9.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.