www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rockcase Rc 23120b


bono
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

eu am unu dar nu stiu ce e ala chain...cum i-ai zis.... daca vrei sa alimentezi o a saptea pedala in paralel cu oricare alta ? asta cred ca numai un electronist ne-ar putea invata cum ... alimentatorul are sursa stabilizata de tensiune si 400 ma ... unde sunt alimentate 6 ... poate merge inca una .... doua cel mult ... nu stiu ...poate andrei tone ar putea sa ne invete cum merge treaba ... si pe mine m-ar interesa pt ca pedalierul e mult prea mare pentru doar 6 pedale ... mai merg inca 5 ... poate mai multe ... dar sunt numai 6 alimentari ... asa cum ai zis si tu ...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

da man .. ceea ce banuiam ... totusi daca desfaci sursa de alimentare de pe pedalierul tau o sa vezi ca mufele acelea de alimentare sunt precedate de oarece piese ...ba o dioda ... ba un condensator ... ceea ce ma face sa cred ca, ai putea sa mai legi in paralel inca 2-3 mufe dar ... tre sa ne explice un electronist ce tre sa mai punem ... recunosc ca sunt paralel cu asta ( aproape)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

mie mi se pare, ca si dunlop dc-brick de exemplu, prea scump. Poate sa iti faca domnul Andrei Tone un power supply dupa cerintele tale, si iesi mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ma gandeam sa-mi iau un Rockcase RC 23120B.Momentan power supply-ul cu 5x9V si 1x12V ar fi suficient pentru pedalele pe care le am.M-ar interesa daca se pot alimenta mai mult de 6 pedale cu power supply-ul inclus folosind un daisy chain.

 

Pe scurt un adaptor (alimentator) este proiectat sa scoata o tensiune si sa genereze un curent maxim (ex 9V/1A).

Daca toate pedalele sunt alimentate la 9V iar consumul lor total nu este mai mare de 1A se pot alimenta cu acel adaptor.

 

Pe spatele pedalei sunt trecute atat tensiunea de alimentare cat si curentul consumat. Mai trebuie sa aflii doar ce curent maxim suporta RC 23120B.

Cu un daisy chain mai mult ca sigur ca s-ar putea alimenta vreo 1-3 pedale in plus, si asta ptr ca alimentatoarele de buna calitate au o toleranta mai mare cand e vorba de curentul maxim generat, chiar daca se va incalzi mai tare (nu e recomandabil dar e acceptabil).

 

Ce ma intriga pe mine e de ce nu iti ajung 5 pedale inseriate? Cate vrei sa pui? :) nu mai bine iei un procesor?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.