www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Precision sau Jazz ?


Guest miky
 Share

Recommended Posts

Am o cunostiinta care a plecat in state si mi-a promis ca-mi ia un bass... mi-a dat de ales intre un Fender Jazz bass , Fender Precision bass si un Aria IGB48 ... nu stiu exact ce modele sunt bassurile fender de care spune, dar in orice caz, ma intreb ce sa imi iau daca am in plan sa cant blues si rock'n'roll ? care este diferenta... ce stie fiecare sa faca....? :)

Link to comment
Share on other sites

In mod simplist diferenta e cam urmatoarea:

 

Precision pentru rock mai modern, Jazz pt ceva mai clasic, blues.

Precision-ul are mai multa definitie, mai mult bas si inalte, jazz-ul are mai multa "soliditate" Este incredibil cum medii-joasele de la un jazz umplu un mix mai "aerisit"

 

Cel mai bine P+J :) Best of both worlds. Are ambele variante de doze, si poti chiar sa faci combinatii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Subscriu la "Cel mai bine P+J smile.gif Best of both worlds. Are ambele variante de doze, si poti chiar sa faci combinatii."

La modul real, recomand precision cam pentru orice aplicatii. Depinde de model, dar in general va avea o singura doza, output mare, sunet gras, plin, decalajul intre doze va da mult swing pe bass si un sunet mai precis pe inalte.

Majoritatea bassurilor jazz au doua doze si ofera o oarescare varietate tonala dar esti totusi constrans de doza jazz, un output sensibil mai micut, armonice care tind sa devina deranjante pe doza de bridge daca nu stii cum sa o controlezi exact (eu am avut aceasta problema), un sunet ceva mai metalic, mai curat.. putin prea..

Fender precision!

Link to comment
Share on other sites

jazz all the way ... pt ce vrei tu ...

faza e ca alegerea potrivita din ce ai insirat tu e clar fender. iar fender precision o sa ti se pare prea nervos si de "neam prost" (aici sa intelegi de bine totusi). un jazz bass e mai potrivit pentru ce canti si o sa iubesti atacul lui cald si felul in care umple sunetul.

si crede'ma - ia'ti fender. o sa'l iubesti tot restul vietii!! la basi, daca nu iti iei musicman sau warwick, iti iei fender. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Intr-un final am primit un Peavey Millennium. Personal sunt foarte multumit de el! Merci ca m-ati lamurit totusi cum e cu fenderu asta :)... Sper sa ajung vreodata sa imi iau unu! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cum zici tu :).... important e ca s-a inteles ce trebuia sa se inteleaga... :)

 

 

nu fi suparat ca ai primit un PVin loc de fenders pentru ca calu de dar nu se cauta in gura in urma urmei daca basul are 2 doze JB .....tot JB este difera un pic datorita fabricatiei dar daaca te bransezi pe un amp bun ai sunet fain sa stii ca firma PV face scule bune in raport calitate -pret am vazut scumpe si proaste

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Se pot canta piese mai suparate pe un j-bass? Butler de la Sabbath avea parca un j-bass si suna coios.

 

normal mai! desi nu imi place sa ma repet, o sa mai scriu o data .. chiar si trujillo de la metallica foloseste doze j. nu e chiar la chitara unde lumea foloseste in general humbuckere pt distorsiuni suparate ... nush exact sa explic, dar daca o sa cauti prin posturile d'aici de la bas o sa observi ca manu a scris la un moment dat diferentele dintre un Fender Jazz Bass si un Fender Precision Bass (care intre noi sa fie vorba - sunt tata basilor)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.