www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

STORYTELLERS Acoustic Blues Project - Concert in Bucuresti - LA HAMACE - JOI 26 Iunie 2025


Recommended Posts

Posted

STORYTELLERS – JOI 26 Iunie 2025 – ora 19:00
La HAMACE
Strada Barbu Vacarescu nr. 164A, Sector 2, Bucuresti
E-mail: lahamace.caro@gmail.com
Accesul la concert: 60 Lei/persoana, care se achita la bar in seara evenimentului

Rezervari: 0748 111 363


"STORYTELLERS Acoustic Folk Blues Project"
"MUZICI și POVEȘTI din Istoria Folk-Blues-ului"

MARCIAN PETRESCU - muzicuță, voce, textier, povestitor
ANGELO EDUARD STOICA - chitară acustică, voce

O seară UNICĂ de folk-blues, în care piese legendare din istoria blues-ului american și britanic se vor îmbina cu povești fascinante, mai mult sau mai puțin cunoscute, despre autorii lor !

MARCIAN PETRESCU este cotat în prezent drept CEL MAI BUN CÂNTĂREȚ LA MUZICUTĂ din BLUES-ul Românesc... Are la activ 4 albume de studio, cel mai recent fiind "MAI MULT DECÂT BLUES"(2018).
Este UNICUL muzician de din blues-ul românesc care a reușit performanța de a avea ca invitați speciali pe albumele sale, trei dintre cei mai importanți și renumiți muzicutisti din SUA: SUGAR BLUE și CHARLIE MUSSELWHITE(ambii laureați cu GRAMMY) și pe RICK ESTRIN(multiplu nominalizat la Grammy și câștigător a numeroase premii BLUES MUSIC AWARDS).
Este considerat drept un adevărat erudit în materie de istorie a blues-ului, de-a lungul anilor realizând emisiuni radio de specialitate în orașul său natal - Onești, dar și în București, la postul de radio online Radio Lynx, unde a activat între anii 2007-2014. A publicat articole de specialitate în revistele: SUNETE, ART & ROLL, MUSICAL REPORT.

Angelo Eduard Stoica este un talentat și versatil tânăr chitarist, iubitor de blues. Încă din adolescență a participat la „Românii au talent” cu formația HighHui, la Crossroads, locul 3 cu trupa O.Z.N. și între premianți la Secțiunea de Chitară. A cântat reggae în The Rooftop , rock cu AP3, cu care a lansat două single-uri. Printre aparițiile la emisiuni TV, invitații la posturi de radio, festivaluri și competiții muzicale, a urmat cursurile de vară Songwriting & Composition ale „Berklee College of Music” din Boston, USA.

Cu proiectul acustic STORYTELLERS, sunt readuse pe scenă o serie de piese legendare din folk-ul și blues-ul vechi american și britanic, de la Johnny Cash, Bob Dylan, Sonny Boy Williamson, Sonny Terry & Brownie McGhee, Big Bill Broonzy, Little Walter, Muddy Waters, etc.. , dar și câteva piese de-ale lui Marcian, în limba română, dar într-o haina orchestrală inedită.

Show-ul este foarte dinamic și este pigmentat cu o serie de istorii nostime despre piese și autorii lor.

Cu ocazia acestui concert, STORYTELERS vor lansa și primul lor album intitulat "RECORDE LIVE", ce conține piese din 3 concerte susținute între 2021-2022 ! Un material audio UNIC în peisajul blues-ului din România !

Participarea la eveniment presupune acordul ca imaginea dumneavoastră să poată apărea în fotografii realizate în timpul serii. Aceste fotografii vor fi folosite pentru promovarea evenimentelor noastre pe rețelele sociale.
Dacă nu doriți să apăreți în fotografii, vă rugăm să ne anunțați la intrare sau să comunicați direct fotografului prezent la eveniment.
Vă mulțumim pentru înțelegere și susținere!

https://www.facebook.com/events/682187508029701

STORYTELLERS - La Hamace - 26 Iunie.jpg

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.