www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[EXPIRAT] [EXPIRAT] [EXPIRAT] Ibanez All-Solid - Electro-Acoustic Guitar - Martin sound


Recommended Posts

Pret: 2770
Localitate: Brasov
Contact: 0750478734
Link producator: https://ibanez.fandom.com/wiki/AW3050
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

https://www.olx.ro/d/oferta/ibanez-all-solid-chitara-electro-acoustic-guitar-martin-sound-IDipXQm.html?bs=olx_pro_listing

O chitara cu sunet de Martin, mult bas si volum mare la un pret de 5 ori mai mic fata de un Martin D18 ( care nici nu vine cu atatea optiuni extra cum ar fi bone nut and saddle + ebony bridge pins )
Toata din lemn masiv - All Solid Cedar + Mahogany - sunet cald dar cu prezenta puternica
Electronica activa ( control volum si ton ) cu senzori interiori pe bridge plate, K&K Pure Mini style
Cheite Grover 18:1 + Mother of Pearl Inlays, Wood Pickguard
Bone Nut and Saddle, Ebony Bridge Pins

Link to comment
Share on other sites

In mod clar sunetul de Martin D18 vine de la topul ala solid de cedru. Fie vorba intre noi, e o chitara buna, dar nu are nici o treaba cu tonul unui Martin, spun asta dupa ce am avut pe putin vreo 10 chitari Martin, majoritatea USA, si destule Ibanez, inclusiv modelul mai apropiat ca specificatii de Martin, cel cu topul de molid. Nici una nu a avut sunet de Martin.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 07/07/2024 at 07:44, Blackthorn said:

In mod clar sunetul de Martin D18 vine de la topul ala solid de cedru. Fie vorba intre noi, e o chitara buna, dar nu are nici o treaba cu tonul unui Martin, spun asta dupa ce am avut pe putin vreo 10 chitari Martin, majoritatea USA, si destule Ibanez, inclusiv modelul mai apropiat ca specificatii de Martin, cel cu topul de molid. Nici una nu a avut sunet de Martin.

Multumesc pentru comentariu, si iti apreciez experienta in chitarile acustice. Chitarile Ibanez au de obicei un sunet mai deschis intr-adevar, axat pe medii si inalte, insa aceasta chitara Ibanez AW3050 este ceva mai diferita, chiar suna apropiat de chitarile Martin (da topul din Cedru cred ca ajuta destul de mult la sunetul mai inchis cu destule joase)... Am cantat pe destule chitari Martin atat in Guitar Center in USA cat si in renumitul magazin de instrumente Carter Vintage din Nashville, unde chiar aveau exemplare Martin de 100.000 de dolari, deci am o idee despre sunetul lor. Clar acest Ibanez nu este Martin, dar duce mult spre sunetul unui D18 chiar daca are topul din cedru. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.