www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Relatia Dintre Acorduri Si Game


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

In teorie sunt destul de n00b, deci nu intrati in amanunte, asta daca se poate

 

Iau de exemplu gama pantatonica cu tonica in G. Ce acorduri, sau ce progresie pot folosi ca sa sune bine ca si ritmica?... nu vorbesc numai de gama asta, vorbesc de game in general, sau daca avetii ceva site-uri care explica chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

In teorie sunt destul de n00b, deci nu intrati in amanunte, asta daca se poate

 

Iau de exemplu gama pantatonica cu tonica in G. Ce acorduri, sau ce progresie pot folosi ca sa sune bine ca si ritmica?... nu vorbesc numai de gama asta, vorbesc de game in general, sau daca avetii ceva site-uri care explica chestia asta.

Pai trebuie vorbit "mai la concret"...pentatonic minor sau major ? Progresia de acorduri nu are vreo regula de baza in afara de faptul ca trebuie (acord-urile respective) sa contina notele ce compun gama ,formezi apoi acodurile cu radacina, cvinta,octava,terta marita sau micsorata # sau bmol sau suspendata ca sa dai tenta acordului de min, major, dominant, etc; add7;add9;add11,etc (respectiv pe prima, a doua sau a treia octava) inrest te poti juca cu progresiile astea pana i-ti suna pe placul tau sau pe genul muzical ce vrei sa-l compui.Nu stiu daca ti-am fost de folos ca am incercat sa fiu cat mai scurt.

Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.