www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cun Seaga Dozele ?


hades

Recommended Posts

Zilele trecute, cand mi-am montat doza pe chitara, sa zicem ca am dedus cum ar veni duble coil legata pe chitara care avea inb prealabil sigle - dar totusi, pentru mai multa siguranta m-am uitat pe o schema (pot zice ca oricum era legata dar era bine asa :) ).

Acum problema e urmatoarea ! - cand cant pe bridge (doza "noua") - merge, normal, cum ar trebui.

-cand cant pe pozitia imediat urmatoare si cand se cupleaza si doza midle de aude mai incet.

- cand cant pe midle, e bine - ca si celelalte combinatii.

 

 

Din cate stiu eu, doza duble coil este de fapt formata din 2 doze - mai mult sau mai putin asemanatoare - si ele sunt puse in serie, deci clar ca din 4 fire mai ramai cu 2 pe care le pui de unde le-ai luat pe celelalte (de la doza inlocuita) - si problema e urmatoarea: nu cumva in pozitia 2 de jos in sus al swich`ului sunt cuplate 3 doze - una in paralel cu cele 2 care sunt in serie adica sunt 2 doze de fapt una mai puternica si una mai slaba(puternica fiind cele 2 legate in serie - si lucreaza ca un intreg).

 

mai jos o sa pun schema, sa imi spuneti ce nu e bine, eu asa am lucrat, dar in fine asta nu conteaza, cum ati face voi, cum ar trebui.

 

Multumesc !

1h_2s_1v_2t_5w.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Eu as inlocui firul negru cu firul verde de la humbucker.

 

S-ar putea sa fie in antifaza cu doza middle.

 

Incearca, n-are ce sa se-ntample.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.