www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Mai Zic Studenþii Despre Profesorii Lor...


Guest u_morphine

Calitãþi apreciate de studenþi la profesorii lor  

17 members have voted

  1. 1. Ce apreciaþi cel mai mult la profesorii voºtri din mediul academic?

    • exigenþa ºi profesionalismul
      3
    • flexibilitatea ºi profesionalismul
      13
    • indulgenþa extremã
      1
    • exigenþa extremã
      0
    • nonconformismul (raportat la rolul social)
      9
    • conformismul (raportat la rolul social)
      0
    • apropierea
      9
    • distanþa
      1
    • chiulul (absenþã regulatã sau circumstanþialã de la ore)
      1


Recommended Posts

Guest u_morphine

Am inițiat acest poll minimalist în ideea cã ar putea fi ºi profesori useri ai acestui forum ºi pentru cã am considerat important un asemenea feedback, la modul general...

Link to comment
Share on other sites

Am inițiat acest poll minimalist în ideea cã ar putea fi ºi profesori useri ai acestui forum ºi pentru cã am considerat important un asemenea feedback, la modul general...

 

 

total off-topic: apreciez folosirea diacriticelor :)

nu multi se mai chinuie (adica mai nimieni) sa le foloseasca

ce naiba, nici eu nu le folosesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
total off-topic: apreciez folosirea diacriticelor :)

nu multi se mai chinuie (adica mai nimieni) sa le foloseasca

ce naiba, nici eu nu le folosesc :)

Îți mãrturisesc cã este o "exigențã" autoimpusã... :) Mulțumesc pentru apreciere!

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat apropierea respectiv flexibilitatea si profesionalismul.

Proful meu preferat din facultate avea calitatile astea si a dat-o in bara fix la examen : subiecte usoare, am iesit chiar un pic dezamagit ca iau cam 8-8.50 si nu-mi iese media 10.

Rezultatele examenului : 3 si ceva la mine, picati cam 60% (din care mai bine de jumate erau fix in situatia mea, se asteptau la note mari) si inca vreo 20% cu 5, 5 si ceva (total neasteptat, mai ales ca au fost subiecte usoare). Ca sa fie totul ok, a afisat si dupa 10 zile, ceea ce se intampla rar - niciodata de fapt - la noi.

Contestatii - desigur. Dupa 3 zile apare un mesaj de la prof - intrucat nu o sa am timp sa recorectez, rog pe toti studentii sa vina si sa sustina restanta si dupa aia mai vedem.

La restanta cand am vazut subiectele am inlemnit cu totii : subiect de 4 puncte dintr-un capitol nepredat la curs/seminar si cuvant de la prof : n-ati stat linistiti cu contestatiile, poftiti examen, succes.

Pacat.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Eu am votat apropierea respectiv flexibilitatea si profesionalismul.

Proful meu preferat din facultate avea calitatile astea si a dat-o in bara fix la examen : subiecte usoare, am iesit chiar un pic dezamagit ca iau cam 8-8.50 si nu-mi iese media 10.

Rezultatele examenului : 3 si ceva la mine, picati cam 60% (din care mai bine de jumate erau fix in situatia mea, se asteptau la note mari) si inca vreo 20% cu 5, 5 si ceva (total neasteptat, mai ales ca au fost subiecte usoare). Ca sa fie totul ok, a afisat si dupa 10 zile, ceea ce se intampla rar - niciodata de fapt - la noi.

Contestatii - desigur. Dupa 3 zile apare un mesaj de la prof - intrucat nu o sa am timp sa recorectez, rog pe toti studentii sa vina si sa sustina restanta si dupa aia mai vedem.

La restanta cand am vazut subiectele am inlemnit cu totii : subiect de 4 puncte dintr-un capitol nepredat la curs/seminar si cuvant de la prof : n-ati stat linistiti cu contestatiile, poftiti examen, succes.

Pacat.

 

Înțeleg cã te-a decepționat comportamentul respectivului profesor ºi pe undeva, e normal, însã ai încercat vreun moment sã cauți explicații pentru aceastã schimbare radicalã de poziție? Posibile explicații raționale de genul: probleme de autoevaluare (apar de regulã la testele grilã care conțin enunțuri sau întrebãri "capcanã"), plagierea referatelor de sfârºit de semestru sau, de ce nu, aplicarea unor "pedepse" din partea profesorului pentru a exploata potențiale beneficii materiale, etc, etc...

Link to comment
Share on other sites

Înțeleg cã te-a decepționat comportamentul respectivului profesor ºi pe undeva, e normal, însã ai încercat vreun moment sã cauți explicații pentru aceastã schimbare radicalã de poziție? Posibile explicații raționale de genul: probleme de autoevaluare (apar de regulã la testele grilã care conțin enunțuri sau întrebãri "capcanã"), plagierea referatelor de sfârºit de semestru sau, de ce nu, aplicarea unor "pedepse" din partea profesorului pentru a exploata potențiale beneficii materiale, etc, etc...

Probleme de autoevaluare la 60% din studenti dintre care o buna parte iau celelalte examene mult mai grele? neah (examenul a fost clasic si fara capcane).

Plagierea referatelor? neah, proiectul de semestru nu putea fi plagiat pentru ca te prindea din prima si nu era bine deloc.

Beneficii materiale? sper ca nu.

Cand intarzii corectarea unui examen cu 10 zile si apoi intarzii si contestatiile - pe diverse motive, iar apoi la restanta te trezesti cu foi albe capsate impreuna cu subiectul, te gandesti ca foile au fost pierdute dintr-o eroare destul de grava (*cough mai ales cand se aude asta in prealabil de la o sursa autorizata cough* ).

N-am inteles totusi de ce a dat atat de crunt la restanta, n-avea pe ce sa se razbune - materia era usoara si frumoasa, lumea a invatat iar profesorul a fost mereu de treaba.

Asta e, macar de-ar fi fost la o materie unde n-am invatat si m-am prezentat ca magarul la examen. Nu se moare dintr-o restanta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
am votat cu aprecierile de flexibilitate si profesionalism, nonconformism si apropiere

s-a nimerit sa votez la fel ca si ceilalti 2 forumisti care au facut-o inaintea mea, deci cam astea sunt calitatile apreciate de noi la un profesor

 

 

Eu cu mintea mea de vata nu vad cum esti tu student la 17 ani. :)

Link to comment
Share on other sites

ambrozie: mai mult ca sigur domnul profesor a avut o problema legata de seria voastra. Vreun destept care s-a dus la secretariat "sa-l toarne"..sincer nu-i inteleg pe oamenii astia ( cum crede el ca n-o sa afle profesoru... :) ) Si profesorii sunt oameni si li se pune pata si atunci sa vezi comedie..pe unii ii tine cu anii. Si cel mai grav e ca pe astia uneori nu-i convingi nici cu cadouashe :)

Link to comment
Share on other sites

N-avea cine si de ce sa-l toarne. Poate doar cei cu note mici la proiectele de semestru, desi n-a picat pe nimeni si cine a vrut 5 a luat 5, cine a vrut note mai mari le-a luat.

N-am inteles miscarea totusi cu intarzierea afisarii (intarziere mare), si la afisare dezastrele (repet, cam toata lumea a luat nota mai mica cu 4-5 puncte fata de asteptari), si apoi supararea lui mare pentru ca am facut contestatii (si direct la el prin mailul lui personal, nu prin secretariat si din astea).

Asa usor offtopic : voua nu vi se pare ca cel putin in ultimul semestru profii au devenit mai distrati si fara chef de nimic? (si nu numai profii, ci toata lumea, dar aici e vorba de ei). Impresia asta mi-au facut-o toti profii mei semestrul asta, si a devenit mai rau spre final.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest louis

uhm...sunt mai multe variante...nonconformismul+profesionalismul+apropierea...ar fii ideale dar din pacate uneori in profii din Romania nu se gaseste niciuna din calitatile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Cine a initiat poll-ul trebuia sa bage si o optiune "n-am apreciat nimic niciodata si nici nu voi aprecia (la >90% din ei).

 

Lua-le-ar capu' foc! Spagari! :)

 

Elvantin, sã ºtii cã m-am gândit ºi la o atare variantã nihilistã ca opțiune de poll, însã am renunțat pe parcurs pentru cã este uºor absurdã negarea absolutã...ºi voi argumenta de ce...chiar tu însuți ai produs o contradicție în termeni, ca sã zic aºa, introducând paranteza explicativã: "(la >90% din ei)"... a nu aprecia nimic, niciodatã ºi a mai avea ºi certitudinea cã nu vei aprecia ceva vreodatã este o asumpție de negare absolutã...faptul cã pe undeva admiți cã e posibil sã existe o minoritate de 10% la care sã fie ceva de apreciat, te-a adus în situația de a cãdea singur în capcana ta asertivã... or eu tocmai o astfel de capcanã am vrut sã evit...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.