www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Stiu Ce Se Intampla


Guest malmsteen_the_best
 Share

Recommended Posts

Guest malmsteen_the_best

tocmai ieri am avut o viteza extraordinara in degete si chiar m-am mirat de ce progres am facut iar azi cand am luat chitara in mana parca n-am mai exersat de 3 luni : nu mai am forta deloc in degete si control nici atat si chiar nu inteleg de ce ?!? sa-si fi facut efectul pocnitul degetelor de acum cateva zile ? dar nu cred deoarece le-am ,,trosnit'' acum cateva zile :):) ! puteti sa-mi spuneti ce ar putea sa fie pt ca ma simt ffff nasol ... ms mult

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat o chestie la mine ( nu stiu daca e valabila pt toata lumea) si anume ca atunci cand intr-o zi imi folosesc mainile mult ( joc volei, dau cu sapa in gradina :) etc) cand ma puneam sa cant la chitara imi mergeau degetele de nu imi venea sa cred pt ca muschii erau dezmortiti si incalziti(binenteles ca ma incalzeam inainte sa cant la guitara) si intr-o zi in care nu faci nimic ( ca intr-o zi de mahmureala dupa o betie crunta, sau pur si simplu ai chef sa te uiti la filme toata ziua) aveam degetele foarte rigide chiar daca ma incalzeam inainte.

Si binenteles tre sa ai si chef...ca daca nu ai canti ca ceapa ...asta ii valabil tot la mine( bine ca am chef tot timpul :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

da .. cred ca trebuie incalzire si faza cu muschii cred ca este destul de serioasa !! nu stiu de ce dar sunt foarte incordat cand cant cu toate ca nu este bine ! voi cand cantati mai ales solistica , cum va simtiti ? faceti niste exercitii de incalzire mai speciale , sau ? ms mult :)

 

P.S. : la ce va sta gandul cand faceti solistica ? este bine sa fii ffff concentrat asupra ei sau este bine sa o lasi sa curga si sa fii ffff degajat ? peace :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie neaparat sa inveti sa canti relaxat!!!Si eu cantam incordat inainte, dar dupa ce am invatat sa ma relaxez s-a schimbat totul. Tremolo picking-ul imi era foarte constant si rapid si la toate tehnicile am observat o imbunatatire, solourile mai complicate imi ieseau foarte bine.

Eu folosesc exercitiile de incalzire a lui Petrucci de pe Rock discipline.

NU iti fa griji, cu timpu o sa vina si relaxarea.

Link to comment
Share on other sites

Guest luftalex

bha... nu existe zile rele si zile proaste in viatza unu-i muzician trebuie sa cantzi la fel oricand ! asta te face muzician ... poate sa fie sfarsitul lumii tie tot trebuie sa-ti iasa arpegiu ala sau... ma rog ...

clar ca incalzirea are rostul ei .... dar daca studiezi zilnic esti deja incalzit ! te trezesti noaptea si primu lucru ei chitara si-ti iese ce vrei sa faci ci cu o chii inchisi ! atunci esti bun pana atunci mai studiaza

Link to comment
Share on other sites

P.S. : la ce va sta gandul cand faceti solistica ? este bine sa fii ffff concentrat asupra ei sau este bine sa o lasi sa curga si sa fii ffff degajat ? peace :)

tre sa gasesti un echilibru intre astea 2, sa nu fii prea concentrat da nici prea relaxat. incearca sa faci solistica uitandu-te cat mai putin la chitara sau ca un exercitiu, sa incepi sa vb cu lumea in timp ce faci ceva riffuri(asa fac eu)...

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

aha ms mult ! nu stiti unde as putea gasi rock disciple a lui tetrucci ? am auzit ca este fff bun ! ms anticipat :)

 

ooops petrucci :) !

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

video.google.com ...sau ceva de genu...daca te interseaza mai gasesti si alte metode, tot asa de vreo cateva ore

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.