www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Aceasta Chitara


Guest enache
 Share

Recommended Posts

Guest enache

Salut all !

 

As avea si eu o intrebare, ce parere aveti de HarleyBenton Les Paul HBL500BK? Iata linkul - http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm

 

Sunt foarte curios daca stie cineva ceva de chitara asta ptr ca arata foarte bine si pare destul de ok. Nu de alta, dar este la jumatate de pretz fatza de un Epiphone LP Studio. Daca as lua acest Harley Benton automat i-as pune corzi Ernie sau DeanM. De cantat, cant intr-un Marshall MG15cd.

 

Ce credeti, s-ar merita chitara asta? Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest enache
Am avut eu asa ceva.... e o chitara acceptabila... adica... chitara de cantat. dozele nu au output f mare, nici prea grea nici prea usoara...

 

Banuiesc ca daca pana la urma as face un efort sa pun si niste doze mai bune, ar iesi ceva mai bun ca epi studio cam la acelasi pretz, nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu. Ia Epiphone din prima, preferabil standard.

 

Cine stie cunoaste :)

Iti dai seama ca un HB n-o sa sune ca un epiphone chiar si cu doze mai bune.

Faci un calcul simplu:

Una bucata chitara Hb les paul te ajunge cam... 6 mil? adaugi o pereche de doze care fac pe putin 5 mil... 7 daca iti iei emg-uri.

In banii astia sunt sigur ca poti gasi ceva mai bun decat Harley benton, nu ca ar fi o chitara proasta dar... daca ai cu ce e pacat sa nu...

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ce s-a zis mai sus, ia-ti direct Epiphone si nu te complica. Iei HB-ul, schimbi dozele, cine stie ce mai vrei sa upgradezi la el si te trezesti ca ai ajuns prea aproape sau chiar mai mult decat pretul cu care ti-ai fi luat un Epiphone LP (sa fim sinceri, cu tot respectul, marcile Harley Benton si Epiphone nu se compara intre ele per total - parerea mea). Plus ca observ ca ai un combo mai mult decat decent, n-are sens sa te zgarcesti, mai ales ca nu vrei HB cu dozele stock de pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest enache

da.. aveti dreptate. Eu am un Epiphone Special II LTD iar daca il vand nu ar mai trebui sa pun o diferentza mare pentru un Epiphone Studio. Mi-a sarit in ochi acest Harley Benton ptr ca are un pretz foarte mic si pare totusi o chitara chiar decenta.

 

Intr-adevar... cum era vorba aia... suntem prea saraci sa ne permitem sa luam lucruri ieftine :) Pana la urma ideea e sa dai un ban dar sa faca. Daca nu reusesc sa vand Specialu, voi strange bani cu greu si pana la urma, daca nu imbatranesc prea rau, o sa imi iau si un studio. Va multumesc mult de ajutor. Topicul se poate inchide.

Bafta multa all

Edited by enache
Link to comment
Share on other sites

Guest coconebunu
Salut all !

 

As avea si eu o intrebare, ce parere aveti de HarleyBenton Les Paul HBL500BK? Iata linkul - http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm

 

Sunt foarte curios daca stie cineva ceva de chitara asta ptr ca arata foarte bine si pare destul de ok. Nu de alta, dar este la jumatate de pretz fatza de un Epiphone LP Studio. Daca as lua acest Harley Benton automat i-as pune corzi Ernie sau DeanM. De cantat, cant intr-un Marshall MG15cd.

 

Ce credeti, s-ar merita chitara asta? Multumesc pentru ajutor.

 

 

salut..am avut eu una..ce sa zic..am umblat la ea...de numa..da in fine..una peste alta..ramai la ce ai...asta dajk nu te deranjeaza cele 8 kg care le are...so...te paste o sciatica..acu ce sa zic...k si moft..poti sa iti iei una..da vezi k e un tip pe aici de vindea una..nu nosferatyu..k aia era chitara mea..

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
cele 8 kg pe care le are

 

scuze, dar n-am putut sa ma abtin. Pana una alta lasa balta HB, ca e fapt stiut ca epiphone bate pe orice plan. Si cu greutatea te obisnuiesti pana la urma, cu sunetul prost nu prea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.