www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre boss GT8


Guest Bolloch
 Share

Recommended Posts

Guest Bolloch
Nume echipament: BOSS GT-8 Guitar Effects Processor

www.bossus.com

 

Pret: 535euro cu TVA inclus, nou nout

 

De la cine a fost cumparat: FBS Lines, reprezentanta Roland in Romania www.rolandmusic.ro

 

Caracteristici: Uhm, nu stiu de unde sa incep.. Principala caracteristica cu care se lauda BOSS este "Dual COSM Amps".. deci la fiecare patch ai 2 canale pe care poti sa le controlezi in mai multe feluri. De exemplu pe canalul A poti sa-ti pui sa emuleze ca preamp un canal Lead de Mesa Boogie iar pe B poti sa-ti pui un Fender Twin Reverb. Poti selecta A sau B, A si B in acelasi timp (output mono sau stereo daca ai 2 amplifuri) sau sa controlezi canalele dinamic, adica in functie de cat de cat de "tare" dai de corzi cu pana. E fantastic. Poti sa-ti pui un canal clean si celalalt cu turbo-distorsie -- cand lovesti corzile mai usor canta clean, iar cand dai mai tare in ele se schimba pe distorsie. Cred ca cei de la Rocktron au facut prima data treaba asta si ma bucur ca BOSS au preluat-o biggrin.gif

Exista un buton numit "Solo switch" care apasat iti "boost-eaza" sunetul pt solo-uri.

Practic fiecare din cele 46 de amplif-uri modelate au o varianta optimizata pt solo-uri.Per total ai 200 patchuri presetate si 140 patchuri customizabile. Fiecarui patch poti sa-i pui pana la 13 efecte simultan, fiecare patch are 2 canale, fiecare cu optiune de solo..

Orice efect se poate pune in ce ordine doresti cu functia FX Chain. Poti sa-ti pui un Crybaby inainte de un Metal Zone sau dupa etc.

Dintre efecte trebuie sa remarc Slow Gear, care iti da un sunet de clapa, Feedbacker-ul, Pitch-shifter-ul.. poti sa ai chitara in E si sa canti in B in timp real de exemplu. Harmonist-ul e foarte bun. Auto-Rifful, care era si in GT-6, e dragut dar paca e.. pt trisori biggrin.gif Practic tu lovesti o nota si el iti face un "fast run" in gama care o selectezi, si ai de ales din vreo 30 de preseturi si ele customizabile ce note sa iti cante.

Unde sa mai pun ca Hold Delay-ul e fantastic.. poti sa inregistrezi pana la 2.8 secunde.. scula iti repeta ce ai cantat si tot asa sa pui layere de sunet unul peste altul, la infinit. S-au mai introdus Warp delay, Spring Reverb-ul care lipsea din GT-6 si care nu e foarte reusit..

La fel ca toate produsele BOSS, GT-8 e solid, butoanele au o buna suprafata de contact. Display-ul e cat se poate de clar. Acum cateva zile am vazut poze dintr-o fabrica BOSS din Taiwan.. toate produsele sunt hand-made.

 

 

Cum suna:Fantastic. Se poate canta fara nici cea mai mica porblema orice gen..

Am ramas masca atunci cand m-am jucat cu simulatorul de chitara acustica, e genial. Sunetul efectelor e clar ca lacrima, noise surpressor-ul is face treaba foarte bine, modelarea pedalelor wah mi se pare mult mai buna ca la GT-6, desi nu stiu daca BOSS se lauda cu treaba asta. Cu rabdare, poti sa-ti creezi exact ce ton iti doresti, jucandu-te cu parametrii preamp-urilor, overdrive-urilor/distorsiilor, equalizerului etc. La inceput aveam senzatia ca ma pierd in parametri dar m-am invatat experimentand.

 

Parti rele: blink.gif Nu ma plang decat de faptul ca are 5kg si e incomod cand il plimb la repetitii.. intr-o valiza retro biggrin.gif

 

 

Impresie generala: 10 fara nici o retinere.

E prima mea postare aici si vreau sa spun ca imi place mult ce ai scris de Boss GT-8. Ma bucur ca mai sunt oameni in tara asta care dau banii pe asa ceva. Nu e chiar ieftin nu!

 

Pot sa spun ca am fost la fel de multumit de efect, suna super tare. Chestia cu preamp-urile L/R ma unge pe suflet.

 

Sunt putin nemultumit de preseturi, nu stiu daca sunt vreo zece care suna intradevar bine, dar raman cele 140 user pe care le poti face cum vrei tu.

 

Mai are o chestie oarecum nashpa. Daca pui un Metal Zone (de la overdrive) inaintea la un R-FIER de exemplu, nu stiu daca reusesti sa faci vreo setare care sa sune cat de cat bine, fara zgomot de fond sau mai rau clipping-ul ala digital.

 

Oricum, distorsurile de la preamp suna marfa marfa, asa ca nu-ti mai trebuie practic sectiunea Overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Subscriu, la useri de gt8.. intr-adevar nu exista multi-effect de podea mai bun.Povestile cu XT live sunt povesti :) pentru ca gt8 iti permite o customizare mult mai buna a fiecarui detaliu de sunet... in plus e si printre cele mai scumpe.

Singura problema pe care o consider este sectiunea de simulare de speaker, care mi se pare chiar slabuta, dar care nu e o problema pentru mine deoarece oricum intru printr-un amplif de clasa si un cabinet custom... dar inregistrarile de acasa au de suferit.

A doua problema majora, este dificultatea cu care poti obtine un sunet bun, precum si lipsa de conectivitate standard cu computerul adunat cu lipsa de manuale.

Per total, zic ca este o alegere foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.