www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce facem cu vocea


Guest fluffyone
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

M-am izbit curand de o problema pe care nu prea stiu cum s-o rezolv. Nu stiu ce sa fac cu vocea ca sa sune bine. Am inregistrat si intr-o camera surda si intr-o camera cu putin reverb cu un microfon Shure Spotlight seria C (cel mai bun disponibil noua). Am constat ca nu prea se aplica teoria de eq si procesare de instrumente pe voce :)

 

Pe inregistrare e folosita vocea din camera cu verb. Faceti abstractie va rog de imperfectiuni si sugerati-mi ce sa fac cu ea.. mi se pare ca suna foarte rece si distanta.

Cu ocazia asta aruncati si o parere despre piesa..

Zenith___Pain_not_Love_edit_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Amplitube... nu am gasit preseturi decat pentru chitara si bass si vip.. Asa efecte am si eu o gramada, doar ca nu prea stiu ce sa fac cu ele.

Ma intereseaza informatii despre:

-frecvente cheie la voce (nu am gasit nimic concludent pe google) desi imi inchipui ca difera de la voce la voce

-ce efecte se pot pune (am incercat cu chorusuri si delayuri si verburi si synthuri si alte modulatoare si tot felu de dracovenii dar parca mai mult stricau decat sa faca ceva bun)

-cum sa inregistram vocea (microfoane, tehnica..) (noi am folosit un Shure C606 cred, un windnet imprvizat dintr-un ciorap de dama vocea monitor intr-o ureche si negativul monitor in alta ureche)

-orice credeti ca ar fi interesant si util.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

http://www.shure.com/microphones/models/c606w.asp

Am folosit ^asta^, care e varianta mai saraca a sm58-ului. Stiu si eu ca nu e gandit pentru aplicatii de studio, nici macar sm58, dar pentru nivelul de zgomot de unde am inregistrat, nici nu se preta un microfon de sensitivitate mare de gen studio/condenser. acum.. intrebarea e.. ce sa facem ca desi apreciez raspunsul tau si il consider bun si valid, sa dam bani pe scule putea sa-mi recomande si portaru de la cladirea unde e sala noastra de repetitii..

Link to comment
Share on other sites

M-am izbit curand de o problema pe care nu prea stiu cum s-o rezolv. Nu stiu ce sa fac cu vocea ca sa sune bine. Am inregistrat si intr-o camera surda si intr-o camera cu putin reverb cu un microfon Shure Spotlight seria C (cel mai bun disponibil noua). Am constat ca nu prea se aplica teoria de eq si procesare de instrumente pe voce  :)

 

Pe inregistrare e folosita vocea din camera cu verb. Faceti abstractie va rog de imperfectiuni si sugerati-mi ce sa fac cu ea.. mi se pare ca suna foarte rece si distanta.

Cu ocazia asta aruncati si o parere despre piesa..

16718[/snapback]

 

In primul rand cauta sa canti corect (ok ... fac abstractie) ... vocea se proceseaza in felul urmator. Nu prea stiu nici eu prea bine dar ...

Mai intai se curata vocea de zgomotul de fond din pauzele in care nu canti ... adica tai materialul sonor pur si simplu. Apoi se pune un Deeser adica un utilitar care taie frecventele inalte, suparatoare, atunci cand vocea trece peste un anumit nivel. Cu vocea curatata treci apoi printr-un EQ (frecventele medii inalte scot vocea in evidenta) ... dar cel mai bine faci asta cu ajutorul unui compresor multiband. Mai poti adauga un limitator sau alte nebunii ... La sfarsit pui un reverb (Hall) sau ceva pe gustul tau. Important este sa pui un compresor peste voce. Daca microfonul nu este asa de grozav sau inregistrezi direct in calc (fara mixer) foloseste EQ-ul cu incredere la inceput! O regula la setarile EQ-ului si nu numai este sa modific pana auzi diferenta apoi sa dai un pic inapoi. Ridici o medie pana ti se pare tie ca e bine apoi dai un pic inapoi ... DECI ...

 

Curatat zgomot

Deeser

EQ

Compresie

Reverb

 

Mixajul si masterizarea sunt o arta in sine ... si o meserie grea ... ai foarte multe de invatat ... urechea pacaleste uneori.

 

Sper sa te ajute!

 

Piesa e buna ... si pe instrumente mai ai de pus niste efecte, toba are niste mici ezitari ... in rest ... spor la lucru!

Link to comment
Share on other sites

pai asta e problema la tine ....ai ureche sa simti ca microfonu e salb...si nu poti face multe in privinta asta cu oricare program ai gasi pe piata....deci cu mic-ul ala al tau primesti cat ai platit ....deci "portaru de la cladirea unde e sala voastra de repetitii" se pricepe ....sa i mai ceri sfaturi ca stie ce spune;)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

:ROTFLOL:

Sunetul e destul de curat, am sa incerc sa vad respiratii daca mai sunt. Zgomot de fond nu prea am prins in microfon si probabil ca o sa se duca in compresie. Cat despre corectitudine, am pus vocalul la meditatii intensive de canto.. Merge trimisa ca demo? o sa pun si celelalte piese pe masura ce termin, dar asta e cea mai problematica la voce. Atat ca interpretare cat si ca sound.

Le multumesc baietilor si astept si alte informatii.

Link to comment
Share on other sites

Mai, ideea e buna, dar ca demo sa nu te astepti sa faca minuni.Eu unu sunt chitarist si pasionat de asta si vad dincolo de sonorizare si mai mult ideea si cum imi suna mie.Dar ca sa faci un demo zic ca va trebuie calitate mai buna cel putin pt voce.Ceea ce v-a zis michel e foarte adevarat si are dreptate, dar lipseste ceva.Incercati sa treceti vocea printr-un preamp inainte de restul pentru ca impresia mea generala e ca vocea nu prea are vlaga deloc (si nu ma refer la forta, ci la prezenta).Eventual puteti sa cautati si un microfon mai bun.. Stiu cum va simtiti ca si noi trecem prin acelasi impas, si ne e foarte greu sa inregistram la o calitate pe care am vrea-o noi... bafta!

 

offtopic:Michel, m-am mai jucat pe piesa aia, cum se termina sesiunea de restante bag mare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Vocea e trasa printru-n preamp dus in intrarea de linie a placii de sunet. Nu vreau sa faca minuni, vreau sa dezvaluie muzica noastra..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.