www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Falseaza Chitara


Shadow
 Share

Recommended Posts

e acordata corect, intonatia setata cum trebuie, si totusi cand dau un acord major pe corzile subtiri (doar treptele 1 si 3- adica sa zicem fretu 5 pe coarda SI si fretu 4 pe coarda MI) imi suna foarte foarte fals. fals in sensu ca (pe distortion) sunetu se unduieste repede si mult... acordoru digital zice ca e corecta nota, dar la ureche suna foarte nasol. care ar fi problema?

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

de cat timp ai probleme?

ti-ai cumparat recent acordorul digital?

 

te-am intrebat de tuner, pt ca eu cand mi-am cumparat , fiind obisnuit cu tonul dezacordat, dupa ce am acordat corect mi s-a parut ca suna fals, chiar daca tunerul zicea ca e nota cutare

 

am verificat acuma, si pe clasica mea cand am luat acordul spus de tine (Mi+Sol#) corzile 1 si 2 au sunat corect, dar au inceput sa vibreze si corzile 5 si 6 ceea ce a facut sa sune un pic aiurea. dupa ce am amutit corzile 1 si 2, corzile 5 si 6 au continuat sa vibreze, si acel sunet aiurea inca se mai auzea. nu stiu cat este de probabil ca acelasi lucru sa se intample si la tine, fiind vorba de o electrica vs o clasica, dar poti lua in calcul si aceasta premisa. verifica pe chitara ta, si vezi daca se intampla.

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

e acordata corect, intonatia setata cum trebuie, si totusi cand dau un acord major pe corzile subtiri (doar treptele 1 si 3- adica sa zicem fretu 5 pe coarda SI si fretu 4 pe coarda MI) imi suna foarte foarte fals. fals in sensu ca (pe distortion) sunetu se unduieste repede si mult... acordoru digital zice ca e corecta nota, dar la ureche suna foarte nasol. care ar fi problema?

 

multumesc anticipat

Si eu am patit odata ceva de genul si am constatat ca tuner-ul de pe procesor era dereglat/derutat (adica mintzea) :DDupa un timp si-a revenit. Daca te descurci fara el aplica metoda clasica de acordare sau testeaza notele pe 2,3 sau 4 octave si vezi ce se intampla. Daca pe diferite octave nu ai nota care trebuie ar mai fi varianta sa ai griful putin curbat si atunci o rezolvi din menghina. Daca ai chitara cu floyd verifica-i si paralelismul fata de bridge si tensiunea din arcuri. Sper ca ti-am fost de ajutor. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.