www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pls priviti si aici


mc.chiken
 Share

Recommended Posts

Am vazut ca majoritatea dintre voi sunteti profesionisti si nu cred ca aveti vreo problema pentru a canta vreo melodie. Gresesc? Eu abia am inceput acum vreo trei luni cu chitara mea folk. Am un profesor, o cunostinta mai veche. Stie tipu dar e cam de moda veche. Fac cu el o data pe sapt. De fiecare data cand ma duc la el imi da pur si simplu un cantec, acordurile si-mi spune: canta-l. Si tot asa... Ce pot sa spun, pana acum pot sari de pe un acord pe altul aproape bine, stiti cum este la inceput. Oricum o melodie cunoscuta o cant pe acorduri cursiv. Mi se pare ca nu avansez. Voua cam cat v-a luat sa va perfectionati? 2-3 ani? Nu de alta dar sa stiu la cat sa ma astept. Si as dori cateva sfaturi ce sa fac in continuare ca nadejdea profului asta... :)

Link to comment
Share on other sites

depinde ce gen muzical vrei sa abordezi pe viitor. banuiesc ca vrei sa ajungi sa canti pe o electrica...in fine...orice ai face, e bine sa te obisnuiesti sa ciupesti corzile. zici ca poti canta o melodie cursiv pe acorduri - andrii popa spre exemplu - invata ciupiturile, apoi fa-le cu o pana. si tot asa...armonii armonii (ex : don't cry, stairway to heaven, knocking on heaven's door...majoritatea astea canta la inceput). powerchords - niste chestii care trebuie neaparat sa le inveti daca vrei sa canti rock. apoi...nush...vezi si tu...iti iei niste exercitii de ciupire cu pana, mai niste exercitii de viteza...vezi tu...in cat timp vei evolua nu poate sa-ti spuna nimeni, depinde doar de tine si de cat timp acorzi studiului. multa bafta !!

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

man, eu fac chitara d aproape un an (p una clasica), tot asa cu profesor. nu cant prea bine inca, asta pt ca am fost lazy, insa pot spune ca de fiecare data cand exersez mai mult simt o diferenta. totul e sa ai vointa si rabdare! Good Luck!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Daca tipul era intr-adevar de moda veche, adica "conservator", intai te tinea o luna fara sa pui chitara in mana sa te faca sa intelegi cum sunt construite acordurile, ce note canti, de ce le canti, etc..

Si ca sa raspund la intrebarea ta, ai sa vezi ca pe masura ce stii mai multe, inveti mai repede. Fie ca inveti piese, fie ca inveti teorie etc, cu exercitiu si cantatul si invatatul vor avea mai mult succes.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

As mai avea o intrebare si m-am gandit sa nu mai fac alt topic.

Suna ciudat dar asta e: o cheita de acordat (nu stiu exact cum ii spune, beginner... ) bazaie de ma scoate din sarite. Cand? Cand articulez corzile groase libere si la unele acorduri de ex: Sol Major. Mai am ce sa-i fac sa nu mai bazaie sau e pa, cum se spune. Am incercat sa-i bag un bat de chibrit pe langa pe acolo sa-i mai ia din vibratie, dar stiti cum e... e naspa, inestetic. Mai am ce sa-i fac sau raman la batul de chibrit? A, garantia e dusa...

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva: as vrea pe la anu' asa sa pun mana pe o electrica, dar eu si cu chitarele electrice sunt paralel. Habar n-am de ele, de ce imi mai trebuie pe langa (statie sau eu mai stiu ce). Pt un incepator, cam ce mi-ar trebui. Si cam cat ar costa toate chestiile...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmm... sa zicem un pack electric decent pt un incepator costa cam 7-8 milioane si are in el tot ce iti trebuie... chitara, amp, tuner, husa, pene etc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am mai pus o data aceasta intrebare si nimeni nu mi-a raspuns, poate se incumeta cineva acum:

 

Suna ciudat dar asta e: o cheita de acordat (nu stiu exact cum ii spune, beginner... ) bazaie de ma scoate din sarite. Cand? Cand articulez corzile groase libere si la unele acorduri de ex: Sol Major. Mai am ce sa-i fac sa nu mai bazaie sau e pa, cum se spune. Am incercat sa-i bag un bat de chibrit pe langa pe acolo sa-i mai ia din vibratie, dar stiti cum e... e naspa, inestetic. Mai am ce sa-i fac sau raman la batul de chibrit? A, garantia e dusa...

 

Pls, pls...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Trebuie sa te gandesti din ce cauza bazaie. Daca vibratia se propaga prin lemn sau prin coarda (cel mai probabil). Apoi sa te gandesti cum poti opri asta. Cel mai probabil tot prin o pana dintr-un material.

 

Si da, la cheitele de acordat se spune cheite de acordat.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa iti inlocuiesti tot setul de pe o latura sau dc e singura numai pe aia..de la magazine daste second sau mai situ eu..dastea unde se repara chitari..dar cu chibritul nu prea o sa mearga..iti spun eu de ce! cu timpul o sa incepi sa ai pretentii si cand vezi ce-ai improvizat tu p-acolo parca iti taie tot cheful de cantat..si eu am avut aceeasi problema si asa am rezolvat-o..cheitza noua..depinde ce tip de ghitara ai..si ca sa-ti mai dau un sfat..stai mai mult pe astea reci..e prea devreme sa te bagi la electrica..mai invata..ori cu un prof calumea ori singur..si in maxim un an dc te tii serios de treaba o sa ai surprize!incearca sa nu lasi o zi sa treaca fara sa repeti!bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ok, partea cu cheita am inteles-o, dar 6 ORE PE ZI???

Pai unde ies? 6 la scoala (uneori 7), 6 cu chitara in mana...?

Si pana la urma, ce pot eu sa exersez timp de 6 ore?

Imi puteti da ceva sfaturi de exercitii, ca sa am si eu ce exersa timp macar de o ora si 1/2.

Link to comment
Share on other sites

cauta pe site.sunt topicuri cu exercitii pentru incepatori.poate glass a exagerat cu 5-6 ore pe zi.probabil ca 3 ore ar fi suficiente.dup-aceea,cand incepi sa ai ce canta,poti sta si 10 ore cu chitara in brate.chestia e ca trebuie sa faci niste compromisuri.tot un mare chitarist mi-a zis ca daca vreau sa cant,regula de inceput e sa nu am prietena si viata sociala prea intensa...ceea ce nu am reusit sa fac.

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Una din partile la frumoasa la chitara e ca pe masura ce stii mai multe, inveti alte chestii si mai repede. Ma refer si la tehnica si la piese.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... 3 ore ar merge daca as avea ce repeta, ceva util.

Eu in 3 ore, cred ca repet tot ce stiu de vreo 5-6 ori, poate mai mult, sin cand zic tot inseamna vreo 20 cantece, cam asa.

Am un profesor care incearca sa imbine utilul cu placutul, adica incearca sa-mi dea un cantec cunoscut (de pref romanesc) care sa cuprinda un anumit exercitiu. Eu unul cred ca e bine, dar nu-mi spune de ex: uite cantecu asta e pentru viteza, asta e pentru cutare etc. si eu nu stiu ce sa exersex mai des.

Ceva site-uri cu lectii free stiti? Fara cyberfret ca acolo am fost.

Link to comment
Share on other sites

eu consder ca poti deja sa renunti la profu'... totul se poate invata la fel de bine de pe internet. Acum un an am facut si eu rost de o kitara si cu ce sa incep...(?)... "guitar lessons" pe google si in 2 luni manuiam bine acordurile... am inceput sa invat intro-uri de la piese... cum a zis si -need weed- don't cry etc... invatand treburi din'astea inveti niste reguli in timp; reguli cu care poti sa improvizezi si... asa dobandesti experienta. Si eu sunt disperat ca dupa un an nu pot sa cant cum as vrea (scartzai la solo-uri :) ). Pana la urma mi-am dat seama ca un an nu e nici pe departe suficient...

Sfatul meu ar fi sa scapi de prof... dar... tu stii.

Kitara electrica... ce canti pe acustica poti canta si pe electrica + mult mai mult deci... iti recomand. Poti sa iti iei un Sqier cu 7mil. + un combo (VAmp - 4,5mil) daca ai bani daca nu... eu sunt foarte multumit de hora a mea de vro' 2,5mil (second) si poti procesa pe comp (like me... :) )...

 

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Pentru Shadow, cu scuzele de rigoare.. dar daca ai viteza nu inseamna ca si canti. Viteza vine in timp, singura, nu trebuie fortata. Trebuie lucrat pe expresivitate, nu viteza.

 

Cat ai de invatat? toata viata.

 

Ce poti sa exersezi 6 ore pe zi? Ce-ti trece prin cap. Exploreaza chitara, incearca, fara un scop anume. Daca vrei sa fii bun ai nevoie de muulta munca. Nici nu mai stiu cate nopti am adormit cu chitara-n brate. Mai e un sfat care l-am primit si eu de la un mare chitarist :)... daca simt vreodata ca focul ce ma-nsoteste cand ating chitara se stinge, sa o las cateva zile, nici sa nu o ating. Pe urma cand o iau... focul se reaprinde.. e adevarat.

 

In primul rand (legea nr. 1) - stai cu chitara cat te simti tu bine.

legea nr. 2 :) - faci la chitara numai ce-ti place, bagajul se aduna in timp, nu e nici o graba

legea nr. 3 :):P - nu ai ce face? exploreaza griful :(

legea nr. 4 :o - nu fa ce nu-ti place. Daca proful tau iti da o tema, nu o fa daca nu ai chef. Chitara in primul rand e un sentiment. Mai bine nu faci deloc decat sa faci in graba si cu sictir sa-l multumesti pe el si nu pe tine. Facand ce nu-ti place, pui nisip peste foc B)

legea nr. 5: canta fiindca-ti place. nu canta ca sa fii pe scena, sa agati fete sau pentru bani. Multi se pierd pe drumul asta.

 

 

in 3 ore repeti 20 de cantece? lucreaza pe un cantec zile intregi. Incearca sa-i aduci chestii noi, vezi ce se-ntampla daca apesi acolo, fa-l mai expresiv. In folk cam e robotic. Nu vreau sa ma dau exemplu, dar am stat si doua luni pe o singura melodie ca sa-mi iasa perfect, si ca sa ating acel balans magic ;)

Edited by OvidiuZ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pentru mc.chiken

 

e adevarat ca multi aici pe forum au papat chitara cu paine.

Cati ani iti ia sa inveti? inveti toata viata ... dar sa stii ca un profesor face foarte mult (asta in cazul in care este profesor).

Multi au spus ca poti invata de pe internet. este adevarat si asta dar una este sa privesti niste lectii in engleza si sa nu stii de unde sa incepi si daca e bine ceea ce faci, si alta este sa iti dea unu mai mare peste ceafa cand gresesti.

Greseala cea mai mare pe care o poti face (din punctul meu de vedere) este sa incepi sa reproduci melodii pe acorduri dupa cum iti arata unul si altul. Invata sa lucrezi tehnic tata, si sa stii exact ceea ce faci tu acolo.pun pariu ca multi dintre mariachii astia de la vama veche cum ii vedeti voi nu stiu ce distinge un acord major de unul minor.. si asta pur teoretic.

Evita tabulaturile. Tabulaturile nu iti dau o groaza de indicatii despre timpi notelor, intensitate, tempo si tot asa...Invata sa canti dupa portativ. Trebuie sa accepti ca muzica este pura matematica si cand o sa inveti aceste formule matematice, vei putea spune ca esti muzician.

Lucreaza game, invata arpegii, fa exercitii si cum spuneau multi de mai sus,pune accentul pe intonatie, interpretare. Un tapping e rapid, dar nu are feeling nu? in gama do major si poti face cu accenti bine pusi o succesiune destul de draguta de sunete.

Armonia iar e importanta. Invata sa rastorni acordurile, sa le cauti pozitiile.... off..incearca tot pentru a vedea naibii raporturile create intre sunete.

Cred ca in 2-3 ani de munca ...vei devenii un chitarist bunicel..si nu uita.. daca talentul nu exista, munca poate suplinii mult din lipsurile initiale.

succes la chitara

Link to comment
Share on other sites

Esti deja descurajat dupa 3luni!

 

daca vrei sa canti mai ai rabdare si studiaza mult!

 

tu ai si acces la informatie!

 

eu cand puneam mana pe o tabulatura eram cel mai fericit

 

profita de cat poti de lucru asta!

 

si inca ceva:invata si teorie in paralel!o sa-ti foloseasca

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce e in neregula cu titlul?

Decat sa fac 1000 topicuri mai bine unul cu titlu general in care sa scriu toate intrebarile si nedumeririle, nu?

 

Chiar, sunt un fan destul de tare al lui Eric Clapton. Ce melodii de-ale lui ar trebui sa invat acum la inceput? Nu-mi spuneti Layla ca nu merge! Ceva de incepator asa. Am reusit cat de cat "Nobody knows you when you're down and out" daca doriti un reper.

Link to comment
Share on other sites

@mc chiken: pt ca numele topicului nu ajuta cu nimic pe potentialul om care ar dori sa iti raspunda; mie personal mi se pare un topic in care incerci sa te bagi in seama doar facand curioasa lumea; nu era mai logic sa pui numele: "cat timp va ia ca sa va perfectionati?" si dupa aceea puteai sa pui si alte intrebari legate de acest subiect (progres, invatat, profesor)

Decat sa fac 1000 topicuri mai bine unul cu titlu general in care sa scriu toate intrebarile si nedumeririle, nu?

dupa cum am zis mai sus, faci asta intr-un singur topic care sa detina un nume care sa informeze cititorul despre ce e vorba (pls priviti si aici nu ajuta cu nimic); plus ca nu am zis nimic despre deschisul a 1000 de topicuri, nu?!

have a nice day

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.