www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scales, Keys, Wtf?


Guest Distorsed

Recommended Posts

Guest Distorsed

acuma ma uitam pe un site de teorie , care personal mi se pare foarte accesibil , www.zentao.com , si nu inteleg o chestie,

 

deci partea cu intervalele am inteles-o, structura gamei majore chestia cu ton ton semiton si etc, dar la lectia accea despre " The Major Scale" am intrat in ceata. Trebuie sa invat cele doua patternuri de acolo??..si chestia cu combinatul lor imi da cele mai mari batai de cap. Poate puteti face referire la Penatonice care le-am inteles perfect, sau poate stiti vreo alta lectie care explica mai bine.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3289

 

De cele mai multe ori confuzia apare pt. ca nu citesti cu atentie. Cand nu ai inteles ceva, citeste din nou. De obicei, teoria este explicata in cele mai mici detalii. Eu unul nu am avut niciodata problema sa deschid o carte de teorie, sa citesc si la sfarsitul argumentului sa nu fi inteles nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Uite o idee. Exista :

1. Gama majora, singura [tonica, 2M, 3M, 4, 5, 6M, 7M, 8] sau [t,t,s,t,t,t,s]

2. Moduri majore, care sunt in general cele cu terta mare. De exemplu frigianul major pe care il foloseste Yngwie in 90% din timpul cat canta la chitara [tonica, 2m, 3M, 4, 5, 6m, 7m, 8][s,3s,s,t,s,t,t]

Nu stiu care din acesti termeni se traduce in engleza prin "scale", presupun ca ambii.

* exista game care nu sunt nici majore nici minore, pentru ca au treptele astfel pozitionate, incat, de exemplu au si terta mica si terta mare [de ce ? pentru ca sunt mai mult de 7 trepte]. Uite gama diminuata [t,s,t,s,t,s,t,s], si gama cromatica [toate 12 semitonuri].

Sper ca te ajuta cu ceva ce-ti spun, eu oricum sunt incuiat in casa altuia, fara chitara, fara muzica, iar pe TV nu dau doi bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

A mai trecut ceva vreme de cand am facut thread-ul, si am mai inteles cate una alta, da noa, nimic nu vine de la sine, a fost o simpla descurajare, oricum cea mai mare porcarie a fost ca am tot cautat metode de chitara si de nici una nu m-am tinut pana la capat

Edited by Distorsed
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.