www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima chitara electrica.


Edwolf
 Share

Recommended Posts

Salut! Vreau sa imi cumpar o chitara electrica sub 2000 de lei. Ascult heavy metal si hard rock (AC/DC, Metallica,Black Sabbath, GN'R, Slipknot, etc.). Eu ma gandeam la un Epiphone SG G400-PRO si la un amplificator Fender Mustang I v2 pentru ca are multe preseturi .

As vrea sa aflu parerea voastra. Multumesc anticipat ;) \m/ 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult! Habar nu aveam ca astea sunt shit, chiar nu vreau sa ma grabesc si sa imi iau ceva ce probabil o sa regret, deci o sa ma mai informez si o sa incerc sa iau decizia corecta . Thx

Daca nu te deranjeaza, imi poti recomanda cateva chitare de pe site care ti se par ok ? (Sau de pe alte site-uri , am un buget de 2500 lei cu tot cu amplificator).

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Mr Vintage said:

Nu ştiu dacă realizezi că o chitară e un obiect de lemn, iar lemnul câştigă în rezonanță prin uscare, adică în timp. O chitară de buget cu 15 ani vechime, păstrată normal (chestie care se vede la nivelul stării ei generale), sună mai bine decât aceeaşi chitară de buget, nouă.

Hey yaaah !! nu stiu cum sa zic, da' chitarile finisate cu grund (multe pe baza de epoxi) si un strat serios de lac (care ajunge inspre 1 mm grosime) nu prea se usuca ele in timp.... si si daca o fac, tare ma indoiesc sa sune mai bine ca alea noi  ;

Eu iti recomand sa mergi spre un Ibanez nou, sau SH, uita-te inspre modele cu gat din 3 bucati ; mi se par a fi printre cele mai comode instrumente iar in jurul la 1500 de lei iti gasesti chitara care sa iti satisfaca si nevoile viitoare de chitarist mai avansat.  Daca te dai pe metale, nu prea ai nevoie de single coils sau doze splitabile; in 7 ani de cand am chitara cu doze splitabile cred ca am folosit de veo 2 ori treaba aia....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.