www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conexiune Midi


Guest kdavru

Recommended Posts

Guest kdavru

Se da o placa M-audio Audiophile 2496 legata la un ampsimulator prin cablu MIDI;

La placa,cablul vine in pozitia MIDI IN iar la ampsim la MIDI OUT;

In ciuda acestui fapt,softul ampsimului refuza sa-l recunoasca spunand ca nu recunoaste device-ul pe niciun

port MIDI Available.

Am verificat sa nu existe conflicte intre IRQ , I/O si DMA(nu foarte aprofundat,nefiind expert in domeniu)iar Plug And Play-ul(pt a elimina posibilele conflicte)nici nu stiu unde sa-l caut sincer.

Sugestii,idei?

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Device-ul extern este configurat corect? Canalele MIDI sint setate bine (ar trebui sa poti alege un canal pe care se face comunicatia, sau modul omni, in care se comunica pe toate canalele)

Atita vreme cit MIDI ul de pe placa functioneaza, si porturile MIDI iti apar in soft, problema pare a fi la hardware-ul extern.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
incearca sa bagi in midiout la calc si in midiin la ampsim + ca iti trebuie un soft care sa importe semnale midi (gen sonar sau cakewalk)

 

Nu a mers metoda,din pacate;

Iar cat despre soft,daca as instala unul din cele enumerate crezi ca-mi va recunoaste softul portul midi,si implicit ampsim-ul?

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Ce ampsim ai si ce soft folosesti pentru controlul lui?

 

Detin un Johnson J-station cu softul lui - J-edit.Am tras ultima versiune de pe site-ul lor,dar ma

gandesc ca exista si eventualitatea unui bug de soft(sper ca nu e cazul).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.