www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solou-l De La Mr. Crowley


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

De ceva vreme tot incerc sa fac soloul asta si as vrea niste indrumari. Vorbesc de solo-ul de la sfarsit, deoarece mi se pare mai accesibil. Acolo la partea cu 3 pulloffuri / sec ( chiar partea de la inceput de tot ) as putea sa le fac cu tapping?? pentru ca nu am destula viteza incat sa il fac cu pana.Am incercat si cu metronom si sper ca in ceva vreme sa il pot face normal

Link to comment
Share on other sites

De ceva vreme tot incerc sa fac soloul asta si as vrea niste indrumari. Vorbesc de solo-ul de la sfarsit, deoarece mi se pare mai accesibil. Acolo la partea cu 3 pulloffuri / sec ( chiar partea de la inceput de tot ) as putea sa le fac cu tapping?? pentru ca nu am destula viteza incat sa il fac cu pana.Am incercat si cu metronom si sper ca in ceva vreme sa il pot face normal

poti,asa il faceam si eu la inceput

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

daca tot venii vorba, primul solo cum il faceti??, v-a fost dificil??, ma tot chinui de ceva vreme dar nu pot mari viteza

Link to comment
Share on other sites

daca tot venii vorba, primul solo cum il faceti??, v-a fost dificil??, ma tot chinui de ceva vreme dar nu pot mari viteza

 

Primul solo a fost al 2lea solo care l-am invatat in viata mea :) ... primul a fost ala de la Paranoid. Oricum am stat f. mult timp la el pana sa-mi iasa.

Ca sa-l faci mai repede (nu in sens de viteza (bpm) si timp) si mai corect (eu m-am apucat de el cap-coada, la viteza normala, deci eram mai incordat ca Hulk Hogan :) ) te sfatuiesc sa-l imparti pe bucatele ... adica intai faci bine primul lick (ala care se repeta de 4 ori) dupa care urmatorul si tot asal. Este EXTREM de important sa-l faci la o viteza la care faci 0 erori si esti complet relaxat. Daca nu te vei invata sa canti intr-un mod gresit, si nu faci decat sa pierzi timp. Da tot iti place Randy Rhoads, nu-i invata doar solo-ul ci si stilul.

Presupun ca o sa-ti ia cateva luni pana sa-l faci, si asta o sa te faca sa te grabesti un pic, dar tine minte: cu cat te grabesti mai mult, cu atat intarzii mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

da...chiar imi place Rhandy Rhoads, dar sincer solou asta isi merita locul in 100 greatest guitar solos...apropo, din cate am vazut Wylde tot cu tapping il face?

 

Apropo, cum se invata stilul unui chitarist?, adica nu te apuci si i canti toate piesele, mai precis , ce trebuie cautat ?

Link to comment
Share on other sites

da...chiar imi place Rhandy Rhoads, dar sincer solou asta isi merita locul in 100 greatest guitar solos...apropo, din cate am vazut Wylde tot cu tapping il face?

 

Apropo, cum se invata stilul unui chitarist?, adica nu te apuci si i canti toate piesele, mai precis , ce trebuie cautat ?

 

In mare parte sa observi cam ce si cum foloseste, atat din punct de vedere teoric cat si tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Randy Rhoads este unul din chitaristii mei preferati, daca nu chiar "Cel Ales". Sufletul pilotului ala beat din '82 cred ca arde undeva in iad acum... A ucis un chitarist adevarat :) . Stilul lui Randy nu cred ca poate fi imitat asa usor... Si eu ma chinui. Dar nu cred ca poate fi copiat asa usor. Si Zakk e doar un wanna-be. Parerea mea...

P.S.: Daca ajuta cu ceva, mici detalii despre RR: corzi de .011 (hi E) pana la .050 (parca, low E)... Si isi aseza degetul mic pe cordar, iar picking-ul il facea lejer din incheietura, nu foarte agresiv. Si amplificatoare date foarte tare :) Si inca ceva, ii placea sa bea mult mult Ice-Tea, cu foarte mult zahar :)

Link to comment
Share on other sites

Randy Rhoads este unul din chitaristii mei preferati, daca nu chiar "Cel Ales". Sufletul pilotului ala beat din '82 cred ca arde undeva in iad acum... A ucis un chitarist adevarat :( . Stilul lui Randy nu cred ca poate fi imitat asa usor... Si eu ma chinui. Dar nu cred ca poate fi copiat asa usor. Si Zakk e doar un wanna-be. Parerea mea...

P.S.: Daca ajuta cu ceva, mici detalii despre RR: corzi de .011 (hi E) pana la .050 (parca, low E)... Si isi aseza degetul mic pe cordar, iar picking-ul il facea lejer din incheietura, nu foarte agresiv. Si amplificatoare date foarte tare B) Si inca ceva, ii placea sa bea mult mult Ice-Tea, cu foarte mult zahar :)

 

Despre faptul ca Zakk e un wanna-be sunt mai mult decat de acord! :) Sunt foarte putini chitaristi care pastreaza bine aroma solourilor lui Randy. Unul e Des Sherwood (care trebuia sa fie chitaristul lui Ozzy acum 2 ani cand Zakk avea treaba cu BLS-ul si Ozzy trebuia sa cante la Ozzfest ... dar din pacate Zakk a revenit in timp :)) si al doilea, chiar elevul lui Randy, Joe Holmes.

 

Cat despre corzi, folosea GHS-uri de 0.10. Mai rar 0.11 ... Iar in Anglia folosea alt tip de corzi nu-mi mai aduc aminte marca ...

Degetul mic nu il tinea pe cordar ci un aer, ca sa-i faca picking-ul mai lejer.

Link to comment
Share on other sites

nu am de gand sa ma iau de Zakk Wylde...dar pe Randy nu poate NIMENI sa-l inlocuiasca...nu am absolut nimic cu Zack...trebuie sa recunosc,e bun...dar ca Randy...never ever....cause he's a real guitar GOD!!!!!! ca sa nu mai vorbim ca el canta efectiv din placere...normal,tuturor le place sa cante...dar dezinvoltura lui RR rareori o mai vezi...desi se mai observa uneori :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.