www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Ciudat


Guest icx
 Share

Recommended Posts

Jucandu-ma, am observat un sunet enervant la coarda 4 (re). Se aude doar daca o ciupesti mai tare. Nu mi-am dat seama de asta cand am probat-o, in amplificator a sunat just fine. E vorba despre un Ibanez GSA60

 

Am inregistrat cu telefonul, care poate sa fie cauza (si solutia) ? Am pus aici un fisier AMR => download

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Poate sunt proaste corzile, la o chitara de 8milioane trebuie sa te astepti si la mici "defecte".Cu grija si rabdare insa se poate rezolva...si canta pe ea!

Link to comment
Share on other sites

Poate sunt proaste corzile, la o chitara de 8milioane trebuie sa te astepti si la mici "defecte".Cu grija si rabdare insa se poate rezolva...si canta pe ea!

 

 

se poate sa fie proasta intonatia din fabrica

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
se poate sa fie proasta intonatia din fabrica

 

Din pacate, la pretul asta nu te poti astepta sa sune ca un Jem... :)

Link to comment
Share on other sites

ai dat doua replyuri cu remarci asupra pretului (vrei sa faci neaparat omul sa se simta prost?) dar n-ai zis nimic de cum ar putea remedia problema... "cu rabdare" nu e sfat :)

 

in alta ordine de idei, icx, s-ar putea sa ti se atinga foarte putin coarda de o tastiera... uita-te cu atentie daca e coarda prea aproape de gatul chitarii sau de vreo tastiera, in special; daca asta e buba, probabil se poate remedia cu mici modificari din bridge :)

Link to comment
Share on other sites

Sau poate coarda nu sta bine la locul ei ... dezacordeaza foarte tare coarda respectiva si acordeaz-o la loc ... daca nu isi revine, poate sa ti se fi curbat putin grif-ul, in cazul asta pune-l la loc umbland la truss-rod. Poate fi si di tremolo ca ai actiunea prea joasa, dar nu prea cred vazand ca este doar la coarda Re.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
ai dat doua replyuri cu remarci asupra pretului (vrei sa faci neaparat omul sa se simta prost?) dar n-ai zis nimic de cum ar putea remedia problema... "cu rabdare" nu e sfat :)

 

in alta ordine de idei, icx, s-ar putea sa ti se atinga foarte putin coarda de o tastiera... uita-te cu atentie daca e coarda prea aproape de gatul chitarii sau de vreo tastiera, in special; daca asta e buba, probabil se poate remedia cu mici modificari din bridge :)

 

Nu vreau sa se simta omul prost, ci trebuie sa inteleaga ca e firesc sa se intample si astfel de mici probleme.Eu sunt patit, am avut aceleasi neajunsuri cu chitara mea...atat!Iar problema lui poate fi chiar de ordin hard, o mica greseala la grif/tasta, etc te poate pune sa schimbi chestii nedorite!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.